Euro 2012: Awantury w Genui, przerwany mecz

Lukas Podolski strzelił bramkę dla reprezentacji Niemiec w wygranym meczu z Kazachstanem. (fot. EPA/MARIUS BECKER)
inf. wł. / ŁK

Pewne zwycięstwo nad Kazachstanem w meczu eliminacji Euro 2012 odniosła piłkarska reprezentacja Niemiec. W drugim pojedynku tej grupy Azerbejdżan nieoczekiwanie pokonał Turcję 1:0. Awantury kibiców gości uniemożliwiły rozegranie w Genui spotkania Włochy - Serbia.

Bramkę na wagę trzech punktów w rywalizacji Azerów z Turkami zdobył w pierwszej połowie Sadygow. Goście przeważali, oddali więcej niż rywale strzałów na bramkę, ale nie dali rady ofiarnie grającym gospodarzom. To druga z rzędu porażka Turcji, która w piątek uległa na wyjeździe Niemcom 0:3.

Nasi sąsiedzi z zachodu bramki w Kazachstanie zdobywali dopiero po przerwie, a na prowadzenie wyszli po akcji "polskiego" duetu: podawał Lukas Podolski a piłkę do siatki posłał Miroslav Klose. Wkrótce po zdobyciu bramki jej strzelec został zmieniony. Na boisku pozostał Podolski, który pod koniec spotkania ustalił wynik meczu.

Nie udało się przeprowadzić meczu Włochy - Serbia. Kibice gości już przed meczem doprowadzili do starcia z policją, o blisko godzinę opóźniając rozpoczęcie gry. Piłkarze na boisku przebywali tylko sześć minut. Gdy rzucane przez Serbów race zaczęły zagrażać piłkarzom, zwłaszcza włoskiemu bramkarzowi Emiliano Viviano, sędzia Craig Thompson przerwał pojedynek. Arbiter po kilkudziesięciu minutach oczekiwania ostatecznie zakończył mecz, który zostanie zapewne zweryfikowany jako walkower 3:0 dla Włochów. Serbom grożą poważne konsekwencje, z wykluczeniem z eliminacji włącznie.

Nie przestaje zadziwiać drużyna Czarnogóry. Jedna z najmłodszych reprezentacji narodowych pokazała w Londynie, że nie boi się renomowanych Anglików. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem i dumni "Synowie Albionu" musieli pogodzić się ze stratą dwóch punktów na własnym terenie.

Niespodziankę sprawiły Wyspy Owcze, remisując 1:1 z Irlandią Północną. "Wyspiarze" prowadzili, ale dali sobie strzelić wyrównująca bramkę kwadrans przed końcem meczu.

W spotkaniu, prowadzonym przez polskiego sędziego Tomasza Mikulskiego Armenia wysoko pokonała Andorę 4:0. Emocjonująca była końcówka meczu Finów z Węgrami. Gospodarze w 86. minucie doprowadzili do wyrównania po strzale Forssella, ale już w doliczonym czasie gry błyskawiczna kontra Węgrów przyniosła im bramkę na wagę trzech punktów.

Grupa A:
Azerbejdżan - Turcja 1:0 (1:0)

1:0 Sadygov (38')

0:1 Klose (49'), 0:2 Gomez (76'), 0:3 Podolski (85')

1:0 Vossen (11'), 1:1 Schiemer (14'), 1:2 Arnautovic (29'), 2:2 Fellaini (47'), 2:3 Schiemer (62'), 3:3 Ogunjimi (87'), 4:3 Lombaerts (90'), 4:4 Harnik (90'+ 3).

Armenia - Andora 4:0 (3:0)

1:0 Gazarjan (4'), 2:0 Mchitarjan (16'), 3:0 Mowsisjan (33'), 4:0 Pizzelli (52')

Grupa C:
Wyspy Owcze - Irlandia Północna 1:1 (0:0)

6 Luksemburg 4 0 1 3 0 - 6 1

0:1 Szalai (50'), 1:1 Forssell (86'), 1:2 Dzsudzsak (90'+5)

1:0 Huntelaar (4'), 2:0 Afellay (37'), 3:0 Huntelaar (55'), 4:0 Afellay (59'), 4:1 Granqvist (69')

0:1 Josan (20'), 0:2 Doros (86' - rz. karny)

0:1 Siradze (74'), 1:1 Cauna (90'+1)

1:0 Salpingidis (22'), 1:1 Spiropoulos (59'- br. samobójcza), 2:1 Karagounis (63'- rz. karny)

Szwajcaria - Walia 4:1 (2:1)

1:0 Stocker (8'), 1:1 Bale (13'), 2:1 Streller (21'), 3:1 Inler (82' - rz. karny), 4:1 Stocker (89')

Dania - Cypr 2:0 (0:0)

1:0 Rasmussen (48'), 2:0 Lorentzen (81')

0:1 Ronaldo (3'), 1:1 Helguson (17'), 1:2 Meireles (27'), 1:3 Postiga (72')

0:1 Necid (12'), 0:2 Kadlec (29')

0:1 Villa (44'- rz. karny), 0:2 Iniesta (55'), 1:2 Naismith (58'), 2:2 Pique (66'- br. samobójcza), 2:3 Llorente (79')

1 Hiszpania 3 3 0 0 10 - 3 9
2 Czechy 3 2 0 1 3 - 1 6
3 Szkocja 4 1 1 2 4 - 5 4
4 Litwa 3 1 1 1 2 - 3 4
5 Liechtenstein 3 0 0 3 1 - 8 0