Kard. Kasper: to czasy wyzwań dla Kościoła

Kard. Kasper: to czasy wyzwań dla Kościoła
(fot. The Lutheran World Federation / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
KAI / mh

Kościół znalazł się dziś w zupełnie nowej sytuacji - uważa emerytowany niemiecki kardynał Walter Kasper. Obecnie wielkim problemem nie jest tylko ubóstwo materialne, ale także samotność i izolacja, "wewnętrzna pustka i wewnętrzne zniszczenie" - powiedział hierarcha w kazaniu podczas mszy św. sprawowanej dziś we Fryburgu Bryzgowijskim z okazji 75. urodzin arcybiskupa Roberta Zollitscha.

Były przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan wyraził uznanie dla wkładu jubilata na rzecz Kościoła służebnego, słuchającego i pielgrzymującego. Podkreślił, że w różnych dziedzinach życia "wspólnoty wiary" odczuwa się "ducha i rękę" arcybiskupa, a jego hasło biskupie: "We wspólnocie wiary" przyświecało mu na różnych etapach życia.

Mówca przypomniał, że Kościół nie jest organizacją, aparatem ani towarzystwem ludzi mających wspólny interes. Kościół, według jednego z najstarszych jego określeń, jest wspólnotą wierzących powołaną do tego, aby słuchać Słowa Bożego i o nim świadczyć, przypomniał kardynał. Dodał, że communio w wierze musi stać się missio ze względu na wiarę.

Powołując się na nauczanie papieża Franciszka Kasper podkreślił, że Kościół musi docierać na najdalszy kres ludzkiego istnienia i zwrócił uwagę, że w tym kontekście abp Zollitsch mówi o "wyraźnej opcji na rzecz ludzi". Potrzebne jest "wrażliwe serce, dobre wyczucie i serce dla stojących z dala" - stwierdził kard. Kasper. Zwrócił uwagę, że dzisiejsze czasy są dla Kościoła "wielce interesujące, pełne wyzwań".

DEON.PL POLECA

"Wielu ludzi nie widzi przed sobą bezpiecznej przyszłości, wielu, zwłaszcza młodych, szuka kierunku. Ciągle słyszymy o rozbitych rodzinach, o powikłanych życiorysach, o nieudanej drodze życiowej" - mówił dalej kaznodzieja. Dlatego, jego zdaniem, Kościół musi iść na peryferia ludzkiego istnienia, "musi być Kościołem słuchającym, musi starać się spojrzeć na świat oczami innych i być Kościołem miłosiernym".

"Przecież każdy z nas, także my, biskupi, zdani jesteśmy na miłosierdzie Boże i na miłosiernych ludzi" - ciągnął swe rozważania były biskup Stuttgartu. Zauważył, że wprawdzie Kościół nie może naśladować wzorca Kościoła domowego z wczesnych wieków chrześcijaństwa, ale "nie możemy też podtrzymywać w sposób sztuczny Kościoła ludowego ostatnich dwustu lat".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Kasper: to czasy wyzwań dla Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.