Watykan: zmarł kard. Fortunato Baldelli

Watykan: zmarł kard.  Fortunato Baldelli
(fot. flickr.com/ by howzey)
KAI/ ad

W związku ze śmiercią kard. Fortunato Baldellego, dyplomaty papieskiego i emerytowanego penitencjarza większego, Benedykt XVI przesłał telegram z wyrazami współczucia na ręce jego brata - Piero Baldellego. Kardynał zmarł 20 września wieczorem w wieku 77 lat.

Papież wyraził żal z powodu "pobożnego odejścia" emerytowanego penitencjarza większego oraz przekazał wyrazy głębokiego współczucia jego bratu, innym członkom rodziny i wszystkim, którzy znali "drogiego purpurata i cenili go za jego wzorowe świadectwo życia chrześcijańskiego i kapłańskiego". Ojciec Święty przypomniał "jego rzetelną i wierną służbę Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza w różnych przedstawicielstwach dyplomatycznych, która budziła wszędzie uznanie dla jego gorliwości apostolskiej i wierności Ewangelii" oraz zapewnił, że modli się za niego, aby za wstawiennictwem Maryi Panny i św. Franciszka z Asyżu, "Pan przyjął jego duszę do wiecznego Królestwa światła i pokoju". Udzielił też błogosławieństwa apostolskiego tym, którzy opłakują zgon kardynała.

Kardynał Fortunato Baldelli urodził się 6 sierpnia 1935 w miejscowości Valfabbrica na terenie diecezji Asyż w środkowych Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 18 marca 1961, po czym przez 3 lata był wicerektorem niższego seminarium duchownego w Asyżu, do którego sam wcześniej uczęszczał. W latach 1964-66 studiował w Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów watykańskich. Po jej ukończeniu rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej - w placówkach na Kubie i w Egipcie. W 1974 powrócił do pracy w Sekretariacie Stanu, skąd przeszedł do działającej w jego łonie Rady Publicznych Spraw Kościoła. W 1979 został stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu.

12 lutego 1983 Jan Paweł II mianował go delegatem apostolskim w Angoli, wynosząc jednocześnie do godności arcybiskupa; sakrę nowy hierarcha przyjął 23 kwietnia tegoż roku w bazylice św. Franciszka w Asyżu. 4 maja 1985 doszedł do tego nowy urząd - pronuncjusza apostolskiego na Wyspie św. Tomasza i Książęcej (równolegle do stanowiska w Angoli). Stamtąd papież przeniósł go 20 kwietnia 1991 r. na stanowisko nuncjusza na Dominikanie, następnie do Peru (23 kwietnia 1994). 19 czerwca 1999 Ojciec Święty powołał niespełna 64-letniego dyplomatę na urząd nuncjusza apostolskiego we Francji i tę funkcję abp Baldelli pełnił prawie 10 lat - do 2 czerwca 2009 r., gdy Benedykt XVI mianował go apostolskim penitencjarzem większym.

DEON.PL POLECA

Na konsystorzu 20 listopada 2010 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Po przekroczeniu 75. roku życia kardynał ustąpił ze stanowiska penitencjarza 5 stycznia br.

Po śmierci F. Baldellego Kolegium Kardynalskie liczy 205 członków, z których 116 ma prawo udziału w konklawe; 55 z nich mianował Jan Paweł II, a 61 - Benedykt XVI. Wśród 89 kardynałów liczących 80 i więcej lat, 2 mianował Paweł VI, 70 - Jan Paweł II i 17 - Benedykt XVI. Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Włosi: Ersilio Tonini (ur. 20 VII 1914) i Fiorenzo Angelini (1 VIII 1916), najmłodszymi zaś Niemiec Rainer Maria Woelki (18 VIII 1956), Holender Willem J. Eijk (22 VI 1953) i inny Niemiec - Reinhard Marx (21 IX 1953). Najdłuższy staż w Kolegium Kardynalskim ma Brazylijczyk Paulo Evaristo Arns OFM (14 IX 1921), mianowany kardynałem 5 III 1973.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: zmarł kard. Fortunato Baldelli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.