Konferencja "Ex oriente lux"

Konferencja "Ex oriente lux"
Akademia Ignatianum w Krakowie

Prawosławny Wschód — nadzieja dla spragnionego duchowości Zachodu czy kultura, której skostniała religijność jedynie wspiera wrogie cywilizacji Zachodu postawy?

Nad tym pytaniem zastanowią się uczestnicy konferencji "Ex oriente lux," a wśród nich rosyjski uznany na Zachodzie malarz, intelektualista i krytyczny wobec rosyjskiej współczesnej kultury pisarz, Maksym Kantor, rosyjski publicysta Andrej Desnicki, przedstawiciel młodych sił prawicowych, które współuczestniczą w obecnej greckiej koalicji, Sotiris Mitraleksis, oraz Arcybiskup Cyril Vasil SJ, Sekretarza Watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.

Na konferencję zaprasza Instytut Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie. Konferencja, która odbędzie się w dniach 14-15 Maja 2015 w gmachu uczelni przy ul. Kopernika 26 (wstęp wolny) poruszać będzie szeroką gamę tematów — od spornych kwestii teologicznych, poprzez problemy filozofii i literatury rosyjskiej, do spraw, w których splatają się religia, polityka i kultura: postawy współczesnej inteligencji rosyjskiej, tożsamość religijna współczesnej Ukrainy, kwestie stosunków między Kościołem Prawosławnym w Polsce i Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i latynizacji słowackiej cerkwi greckokatolickiej.

W każdej z tych kwestii usłyszymy głos ze Wschodu, skierowany do nas. W kwestie współczesnej polityki rosyjskiej i postaw inteligencji rosyjskiej wprowadzi uczestników znający je doskonale od wewnątrz, zarazem wobec nich niezwykle krytyczny, Maksym Kantor. Ceniony na Zachodzie, zbyt mało znany w Polsce, Maksym Kantor zaistniał na arenie światowej najpierw jako malarz. Jego malarstwo docenił m.in. papież Franciszek, zamawiając u niego dla Papieskiej Akademii Nauk obrazy “Św. Tomasz", “Św. Franciszek" oraz “Św. Augustyn". Prace Maksyma Kantora zakupiły wcześniej m.in. Galeria Tretiakowska, Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Brytyjskie; Ashmolean Museum w Oxfordzie; Narodowe Muzeum Sztuki i Historii w Luksemburgu. Kantor nie jest jednak wyłącznie malarzem. Zmaganie się z rzeczywistością rosyjską po przemianach lat 90-ych zmusiło go do rozpoczęcia twórczości literackiej. Jego powieść Podręcznik rysunku (Uczebnik risowanja) jest wyśmienitą satyrą na polityczny i kulturalny establishment Rosji początku rządów Putina. Maksym Kantor odwiedzi nas w przerwie europejskiego tournée, które odbywa wraz z Gidonem Kremerem i Kremerata Baltica, realizując wraz z nimi projekt video "Russia: Masks and Faces".

DEON.PL POLECA

Zobacz więcej informacji>>>

Konferencja

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konferencja "Ex oriente lux"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.