Warszawa: Odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Co ustalono?

Warszawa: Odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Co ustalono?
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z ministrami podczas pierwszego posiedzenia roboczego zespołu ds. Funduszu Kościelnego (fot. PAP/Leszek Szymański)
KAI / tk

Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego odbył dziś w Warszawie swoje pierwsze spotkanie. Celem zespołu jest wypracowanie zmiany zasad finansowania Kościołów i związków wyznaniowych, zwłaszcza  składek i świadczeń z ubezpieczeń: społecznego i zdrowotnego duchownych. Po spotkaniu szef Zespołu, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że uda się wypracować rozwiązanie dobre dla wszystkich, zgodnie z zapisami w Konstytucji RP.

Wicepremier poinformował, że do 31 marca 2024 r. będzie przygotowany  pierwszy raport dotyczący prac zespołu i podkreślił,  że w pracach tego gremium biorą udział przedstawiciele wszystkich formacji politycznych tworzących koalicję. 

- Dialog, rozmowa, porozumienie, współpraca - to powtarza nasza koalicja - powiedział wicepremier. Wyraził nadzieję, że prace Zespołu przyczynią się do wypracowania dobrego rozwiązania. Będzie ono omawiane najpierw pośród członków Zespołu, potem na forum rządu, a następnie w dialogu z Kościołami i związkami wyznaniowymi.  Podkreślił, że chodzi tu nie tylko o Kościół katolicki, lecz o wszystkie Kościoły i związków wyznaniowych. - To nasz obowiązek i wypełnienie Konstytucji - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zapewnił też, że wsłuchuje się w głosy wszystkich wspólnot wyznaniowych, oraz że zwłaszcza mniejsze Kościoły od dawna sygnalizowały obawy o to, że nowy system finansowania może naruszyć “zabezpieczenia społeczne” duchownych ich Kościołów.

DEON.PL POLECA

Wicepremier zaznaczył, że bardzo ważne są dla niego głosy płynące od ewangelików czy prawosławnych, a mówiące o możliwych trudnościach małych wspólnot w przypadku, gdyby finansowanie tych Kościołów oparte było o odpis podatkowy. 

Przypomnijmy,  że zarządzenie o powołaniu Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego ogłoszono w Monitorze Polskim 11 stycznia br.  Powołanie tego gremium zapowiedział Donald Tusk pod koniec grudnia ub. roku. Stwierdził wówczas, że kwestia Funduszu Kościelnego dotyczy "przyjaznego, ale definitywnego rozdziału Kościoła od państwa" oraz "klarownej, akceptowalnej przez ludzi, uczciwej regulacji dotyczącej finansów, a przede wszystkim pieniędzy publicznych, z których korzystały i korzystają Kościoły w Polsce".

Jak wyjaśnił wicepremier i przewodniczący Zespołu ds. Funduszu Kościelnego Władysław Kosiniak-Kamysz, "warto popracować nad rozwiązaniami, które będą wypełniać normy konstytucyjne wolności wyznania, wszystkich tych rzeczy związanych z relacjami państwa z różnymi związkami wyznaniowymi".

Zgodnie z treścią zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z 11 stycznia, Międzyresortowy Zespół ma być organem pomocniczym Rady Ministrów, a do jego zadań ma należeć "przeprowadzanie analiz oraz wypracowanie koncepcji zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego, oraz zmiany zasad finansowania, w szczególności: składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych, działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej kościołów i innych związków wyznaniowych" oraz "odbudowy, konserwacji i remontów obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej". Te właśnie bowiem punkty stanowiły przedmiot funkcjonowania Funduszu Kościelnego, powołanego na mocy ustawy z 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki.

Kolejnym punktem prac Zespołu - zgodnie z tekstem zarządzenia - ma być przedstawienie propozycji działań, w tym legislacyjnych, wynikających z wypracowanej koncepcji. Zespół ma też wykonywać inne zadania zlecone przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów dotyczące powyższych zagadnień, ale rządowy dokument ich nie wymienia.

Przewodniczący Międzyresortowego Zespołu ma ponadto obowiązek dwukrotnie w ciągu roku przedstawić Radzie Ministrów sprawozdanie z prac tego gremium: do 30 czerwca oraz do 31 grudnia. Sprawozdanie ma dotyczyć zadań, jakie już zrealizowano, zadań przewidzianych na kolejnych okres sprawozdawczy oraz wnioski i rekomendacje. Natomiast pierwsze sprawozdanie ma zostać przedstawione do 31 marca 2024 r.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Warszawa: Odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Co ustalono?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.