Spadek liczby wiernych w Polsce: liczy się jakość czy ilość? Franciszkanin odpowiada

(fot. shutterstock.com/facebook.com)

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił wczoraj wyniki swoich badań. Liczba osób chodzących na Msze spada. W niektórych diecezjach tylko 10% przyjmuje Komunię regularnie.

 

W mediach pojawia się interpretacje przyczyn i skutków takiego stanu. Kasper Kaproń OFM zaleca ostrożność w formułowaniu pochopnych wniosków. Swoimi przemyśleniami podzielił się na facebooku:

Jak podają najnowsze statystyki Kościoła katolickiego w Polsce, w stosunku do 2015 r. wskaźnik uczestników niedzielnej mszy spadł o 3,1 pkt. procentowe, zaś wskaźnik tych, którzy przyjmują Komunię Świętą spadł o 1 pkt. procentowy. Martwić się czy też raczej cieszyć? Z jednej strony można by się cieszyć, gdyż ubywa ludzi chodzących do Kościoła tylko z przyzwyczajenia, raczej nie zaangażowanych. Pozostają natomiast tylko ci naprawdę wierzący i głęboko przekonani co do wiary i zadań z wiary wynikających.

 

Z drugiej strony - i mam tego świadectwa - bardzo często odeszły w tym ostatnim okresie bardzo wartościowe osoby, które jednak zraziły się do instytucji Kościoła przez np. nadmierne upolitycznienie lub też jakieś skandale. Być może jest też tak, że zostają przy nas ci, którzy są dla nas wygodni, gdyż potrafią przyklaskiwać i chwalić, a wypychamy tych, którzy właśnie wymagają i burzą święty spokój.

Zobacz cały dokument ISKK>>

 

Jak podają najnowsze statystyki Kościoła katolickiego w Polsce, w stosunku do 2015 r. wskaźnik uczestników niedzielnej...

Opublikowany przez Kasper Mariusz Kaproń Ofm na 4 stycznia 2018

 

 

A jak wy myślicie? Co jest powodem tego spadku i jakie wnioski należy z tego wyciągnąć w przyszłości? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

grezyl 11:02:17 | 2018-01-09
Efekt Franciszka i 'korytarzy humanitarnych'. Na szczęście Polacy mają dość instynktu samozachowawczego żeby nie łykać bredni o biednych 'uchodźcach'. https://dorzeczy.pl/kraj/52055/Laicyzacja-to-efekt-Franciszka-Terlikowski-Chodzi-o-zjawiska-zwiazane-z-tym-pontyfikatem.html

Oceń 1 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

08joanna.b 20:37:46 | 2018-01-05
Spada ilość osób chodzących do kościoła i spada również czytelnictwo. A główną przyczyną takiego stanu rzeczy są media społecznościowe i ogólnie Internet. Po co ktoś ma iść do kościoła jak siedząc w kapciach przy kawie obejrzy transmisję mszy na laptopie albo telefonie. Potem wejdzie na portal katolicki i coś tam napisze, a potem będzie się cieszył że nie dość że do kościoła poszedł to i poudzielał się społecznie. Takie mamy czasy.

Oceń 3 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Stick 17:08:31 | 2018-01-05
#EfektFranciszka

Oceń 28 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tru Badur 15:42:24 | 2018-01-05
Wśród praktykujących jest niestety wielu niewierzących. Dlatego nie widzę sensu liczenia ludzi "chodzących" do kościoła. Lepiej policzyć tych, którzy "są Kościołem".

Oceń 8 25 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

romanpc 12:23:30 | 2018-01-05
1. Jak liczona jest liczba osób "zobowiązanych"? Emigranci zarobkowi widniejący na listach parafi mogą to znacznie wypaczać.
2. Należałoby też uwzględnić wpływ sobotnich mszy wieczornych, na które chodzą osóby pracujące w 4-brygadówkach. Przed laty było to raczej marginalnym zjawiskiem, a teraz staje się normą zarówno w przemyśle, jak i w handlu.

Oceń 25 9 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook