Watykan: Francuz i Australijka laureatami Nagrody Ratzingera

Watykan: Francuz i Australijka laureatami Nagrody Ratzingera
fot. depositphotos.com
KAI / sz

Francuski jest filozof i teolog, prof. Jean-Luc Marion oraz Australijka, specjalistka w zakresie filozofii, filozofii polityki i teologii, prof. Tracey Rowland to tegoroczni laureaci Nagrody Ratzingera. Przyjmą ją z rąk papieża Franciszka 14 listopada w Watykanie – poinformował przewodniczący Rady Administracyjnej watykańskiej Fundacji Benedykta XVI/Josepha Ratzingera, ks. Federico Lombardi SJ.

Prof. Jean-Luc Marion (ur. w Paryżu w 1946 r.), jest filozofem i teologiem. Studiował w École Normale Supérieure, był uczeniem Althussera, Derridy i asystentem F. Alquié. Od 1981 roku wykładał metafizykę w 1981 r. najpierw w Nanterre (Paryż X), a następnie od 1995 roku na Sorbonie (Paryż IV). Refleksja Mariona rozwinęła się wokół dwóch podstawowych kierunków, historii filozofii i fenomenologii. W historii filozofii charakter fundamentalny mają jego wypowiedzi na temat Kartezjusza i historii metafizyki. Jednak zasadniczy jego wkład należy umieścić w dziedzinie fenomenologii, w nurcie w którym znajdują się również Lévinas, Ricoeur, M. Henry i Derrida, którego był też uczniem. W ślad za Lévinasem, Marion wypracował fenomenologię miłości i bytu jako daru, co ma swój najpełniejszy wyraz w dziele Étant donné. Essai d'une phénoménologie de la donation. Marion jest członkiem Akademii Francuskiej (2008), autorem licznych publikacji i redaktorem kilku prestiżowych czasopism naukowych. Był członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury. Współpracuje obecnie z międzynarodowym magazynem Communio.

Prof. Tracey Rowland urodziła się 7 lipca 1963 r. w Australii, studiowała prawo, a następnie filozofię i filozofię polityki na uniwersytetach w Queensland i Melbourne. Posiada doktorat Uniwersytetu Cambridge na temat relacji między teologią XX wieku a ideą kultury, z odniesieniem w szczególności do filozofii Alasdair’a MacIntyre’a i teologii Henri'ego De Lubaca oraz Josepha Ratzingera. W latach 2001 - 2017 była dziekanem Instytutu Małżeństwa i Rodziny Jana Pawła II w Melbourne. W tym samym czasie uzyskała licencjat kanoniczny i doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Obecnie prowadzi katedrę naukową teologii św. Jana Pawła II na Notre Dame University of Australia. Wśród jej głównych dzieł znajdują się dwa poświęcone myśl J. Ratzingera i przetłumaczone na kilka języków: Wiara Ratzingera. Teologia Benedykta XVI (2008) i Benedykt XVI, Przewodnik dla zakłopotanych (2017). Opublikowała ponad 150 artykułów. Jest członkiem rady redakcyjnej międzynarodowego magazynu Communio. Jej działalność dydaktyczna i naukowa obejmuje różne dziedziny teologii, w szczególności teologię fundamentalną, antropologię teologiczną i ekumenizm. Od 2014 roku jest członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Watykan: Francuz i Australijka laureatami Nagrody Ratzingera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.