Nagroda Ratzingera 2019 dla Kanadyjczyka i Afrykańczyka

Nagroda Ratzingera 2019 dla Kanadyjczyka i Afrykańczyka
(fot. depositphotos.com)
KAI / pp

Profesorowie: Charles Margrave Taylor z Kanady i ks. Paul Béré z Wybrzeża Kości Słoniowej zostali laureatami dziewiątej już edycji Nagrody Ratzingera. Przyznaje ją Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera – Benedykta XVI.

 

Kandydatów przedstawionych przez komitet naukowy fundacji w składzie: kard. Angelo Amato, kard. Kurt Koch, kard. Gianfranco Ravasi, kard. Luis Ladaria i bp Rudolf Voderholzer z Ratyzbony zatwierdza papież Franciszek. I to on wręczy nagrodę laureatom 9 listopada w Pałacu Apostolskim w Watykanie.

Pierwszy z nich, prof. Charles Margrave Taylor, jest światowej sławy filozofem. Urodzony w 1931 r. w Montrealu, uzyskał doktorat z filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Przez kilka lat tam wykładał, po czym przeniósł się na Uniwersytet Montrealski i Uniwersytet McGilla w swym rodzinnym mieście. Oprócz historii filozofii, zajmuje się filozofią polityczną i filozofią nauk społecznych. Największy wkład wniósł w dziedzinie badań nad komunitaryzmem, kosmopolityzmem oraz relacjami między religią i współczesnością, szczególnie w tematyce sekularyzacji. Wśród jego najwybitniejszych dzieł są: „Sources of the Self” (1989 - wydanie polskie w 2001 r. pt. „Źródła podmiotowości” ), „A Secular Age” (2007); „The Language Animal” (2016). Otrzymał wiele nagród międzynarodowych. Jest katolikiem. Uczestniczy w licznych kongresach i dyskusjach, m.in. w ramach jednej z edycji Dziedzińca Pogan.

Drugim laureatem jest afrykański biblista, ks. prof. Paul Béré. Choć pochodzi się z sąsiedniej Burkina Faso, to urodził się w 1966 r. na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Studiował w Burkina Faso, tam też wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Po uzyskaniu doktoratu w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, od 2007 r. wykłada tam Stary Testament i języki biblijne. Jest też wykładowcą w jezuickim Instytucie Teologicznym w Abidżanie. Angażował się w liczne projekty na rzecz rozwoju teologii w Afryce (utworzenie pierwszego wydziału teologicznego jezuitów na tym kontynencie, międzynarodowe sympozja i spotkania egzegetów w Afryce, wydawanie pisma wspierającego badania teologii afrykańskiej). Był ekspertem na kliku zgromadzeniach Synodu Biskupów i konsultorem Sekretariatu Generalnego Synodu (2009-2014). Od 2018 r. jest członkiem ARCIC - Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej.

Wraz z obecnymi laureatami, Nagrodę Ratzingera przyznano dotychczas 20 osobom z 14 krajów na czterech kontynentach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Nagroda Ratzingera 2019 dla Kanadyjczyka i Afrykańczyka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.