Dziecko Boże czy niewolnik? Kim tak naprawdę jesteś?

(fot. unsplash.com)

Jak rozpoznać kogo jest w tobie więcej? Jak zmieniać się tak, by zyskiwać coraz więcej wolności? I jak może pomóc w tym psychoterapia? Posłuchaj, co na ten temat mówi chrześcijańska psycholog.

 

Zranienia z dzieciństwa ukształtowały w nas "fałszywe ja" czy, jak nazywa je psycholog Maja Krzemień, "tożsamość niewolnika". Mówi o powstałych przez to fałszywych przekonaniach na swój temat: jestem niewystarczający, głupi, brzydki... To z kolei generuje negatywne emocje: smutek, lęk, złość, zazdrość - cały szereg trudnych uczuć, które wiążą się z tym, co myślimy. A to prowadzi do negatywnych czy niechcianych zachowań.

 

"Niewolnik ma równiez niskie poczucie własnej wartości. Nawet jeśli wokół niego są ludzie, którzy mówią inaczej, przekonując, że jest chciany, kochany - on nie jest w stanie w to uwierzyć. Jego niską samoocenę i trwanie w niej podtrzymują struktury mechanizmów obronnych" - wyjaśnia terapeutka.

 

Każdy z nas ma w sobie niewolnika. Ale każdy z nas ma w sobie również dziecko Boże. Jak je odkryć? Jak, mimo wszystko, uwierzyć w prawdziwy obraz Boga?

 

Obejrzyj cały film na dominikanie.pl:

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

REME 10:13:37 | 2019-07-29
''O. Paweł Krupa OP – dominikanin, historyk mediewista, studiował w Krakowie, Paryżu i Rzymie, znawca myśli św. Tomasza, były dyrektor Instytutu Tomistycznego. W wydawnictwie WAM wydał Jutro ma na imię Bóg.''

a o zakresie znaczenia słowa ''niewolnik '' pojęcia nie masz.

Oceń 7 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

szymepiotre04 09:54:00 | 2019-07-29
W temacie dzieci Bożych - zamiast tych dywagacji naukowych, psychologicznych polecam lekturę Pisma Świętego.
Szczególnie 1 Lista Jana - 3 Rozdział.
"Dzięki temu można rozpoznać dzieci Boga i dzieci diabła:
każdy, kto postępuje niesprawiedliwie, nie jest z Boga, jak i ten, kto nie miłuje swego brata." (1J 3,10).
Albo wręcz w tym temacie o niewolnictwie i dzieciach Bożych samego Jezusa:
"Odpowiedział im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. A niewolnik nie przebywa w domu na zawsze, lecz Syn przebywa na zawsze. Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni. Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, ale wy usiłujecie Mnie zabić, bo nie przyjmujecie mojej nauki. Głoszę to, co widziałem u mego Ojca, wy czynicie to, coście słyszeli od waszego ojca». W odpowiedzi rzekli do Niego: «Ojcem naszym jest Abraham». Rzekł do nich Jezus: «Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to byście pełnili czyny Abrahama. Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił. Wy pełnicie czyny ojca waszego». Rzekli do Niego: «Myśmy się nie urodzili z nierządu, jednego mamy Ojca - Boga». Rzekł do nich Jezus: «Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał. Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. A ponieważ Ja mówię prawdę, dlatego Mi nie wierzycie. Kto z was udowodni Mi grzech? Jeżeli prawdę mówię, dlaczego Mi nie wierzycie? Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście». (J 8, 34-47)

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?