Masz trudności ze skupieniem uwagi?

Nowy Dziennik
(fot. slowska)

Rozmawiasz przez telefon, odpisując na maila, jednocześnie prowadząc rozmowę na czacie i zadowolona jesteś, że tyle potrafisz zrobić naraz. Tymczasem takie praktyki nie są korzystne dla twojego mózgu, donosi National Academy of Science.

Naukowcy odkryli, że ludzie (szczególnie młodzi), którzy często zajmują się kilkoma sprawami naraz, np. jednocześnie sprawdzają maile, rozmawiają na tzw. czacie, oglądają internetowe pliki wideo lub przeglądają wiadomości, sprawdzają konto na Facebooku, czytają nowe wpisy na Twitterze, mają trudności ze skupieniem uwagi.

W rezultacie studenci gorzej wypadają na testach i egzaminach, bo te wymagają wytężenia umysłu przez jakiś czas nad jednym zadaniem, a kierowcy zagrożeni są utratą kontroli podczas jazdy, kiedy to każda minuta nieuwagi może nas kosztować wypadek.

"Wielozadaniowcy" łatwo się rozpraszają, bo ich umysł zajmuje się nieistotnymi szczegółami, zaśmiecając krótką pamięć ogromem informacji, których nie ma czasu przetworzyć.

 

- Wykonując kilka różnych czynności w internecie czy telefonie komórkowym albo np. oglądając przy tym telewizję czy słuchając muzyki, jesteśmy bombardowani informacjami i nie mamy czasu na ich posegregowanie na te, które są przydatne, i te, o których można szybko zapomnieć - twierdzi David W. Goodman, dyrektor Centrum zajmującego się chorymi na ADD (Attention Deficit Disorder).

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.87

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?