Sprawność umysłowa gorsza po 45 roku życia

Sprawność umysłowa gorsza po 45 roku życia
(fot. flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Zdolność do zapamiętywania, logicznego myślenia i ogólnie zdolności poznawcze zaczynają się pogarszać już od 45. roku życia - wynika z badań, które zamieszcza internetowe wydanie pisma "British Medical Journal".

Badacze z Francji, Wielkiej Brytanii i USA przeanalizowali dane zbierane przez 10 lat w grupie ponad 7 tys. osób - 5.198 mężczyzn oraz 2.192 kobiet. Wszyscy byli urzędnikami państwowymi w wieku od 45. do 70. roku życia i uczestnikami szeroko zakrojonego studium o nazwie Whitehall II.

Pamięć krótkotrwałą sprawdzano w ten sposób, że najpierw zaprezentowano badanym listę 20 słów jedno- lub dwusylabowych, a następnie w ciągu dwóch minut mieli oni spisać wszystkie te, które udało im się zapamiętać. Test na logiczne myślenie składał się z serii 65 zadań matematycznych oraz werbalnych, o rosnącym stopniu trudności i analizował zdolność badanych osób do identyfikacji schematów, zasad i reguł. Aby ocenić płynność werbalną urzędników poproszono ich, by w ciągu minuty spisali jak najwięcej słów zaczynających się na literę "S" i - również w ciągu minuty - jak najwięcej nazw zwierząt.

W analizie uwzględniono poziom wykształcenia badanych osób.

DEON.PL POLECA

Na przykład, zdolność logicznego myślenia obniżyła się w okresie badań o 3,6 proc. u mężczyzn i kobiet w wieku 45-49 lat. W grupie wiekowej 65-70 lat spadek ten wyniósł 9,6 proc. w przypadku mężczyzn i 7,4 proc. u kobiet.

Zdaniem prowadzącej badania dr Archany Singh-Manoux z Centrum Badań Epidemiologicznych i Zdrowia Populacyjnego we Francji oraz z Collegium Uniwersyteckiego w Londynie, określenie wieku, w którym rozpoczyna się proces pogorszenia sprawności umysłowej jest ważne, bo stwarza możliwość wcześniejszego zastosowania metod mogących go spowolnić. Im wcześniej to zrobimy, tym efekty będą lepsze. Jak przypominają naukowcy, istnieje wystarczająco dużo danych dowodzących, jak istotny wpływ na występowanie demencji ma styl życia i obecność czynników ryzyka chorób układu krążenia w wieku dorosłym.

Dlatego kontrola wymienionych czynników przy pomocy zmiany stylu życia na zdrowszy oraz leków powinna być wdrażana jak najwcześniej. To, co jest dobre dla naszego serca, jest też korzystne dla naszej głowy, podkreślają autorzy pracy.

Według nich, zrozumienie starzenia się mózgu będzie jednym z wyzwań obecnego stulecia, zwłaszcza, że ciągle wzrasta oczekiwana długość życia ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sprawność umysłowa gorsza po 45 roku życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.