Kobieta i alkohol. Jak piją kobiety?

Blisko 80% kobiet spożywa alkohol. Kobiety piją średnio znacznie mniej alkoholu niż mężczyźni i znacznie rzadziej doświadczają z tego powodu problemów. Niewiele osób wie, że alkohol działa inaczej (bardziej toksycznie) na organizm kobiety niż mężczyzny i że ryzyko negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu przez kobiety jest znacznie większe.

 

Ryzyko to rośnie wraz ze wzrostem ilości wypijanego alkoholu.

 

W ostatnich latach zauważyć można niepokojącą tendencję - rośnie liczba nadmiernie pijących młodych kobiet i dziewcząt, a ich poziom picia (co do ilości i częstości spożywanego alkoholu) zbliża się do poziomu picia mężczyzn.

 

Kobiety pijące najwięcej alkoholu to osoby w wieku od 18 do 29 lat, pozostające w stanie wolnym (panny i osoby rozwiedzione), mieszkanki miast (powyżej 50 tys. mieszkańców), uczące się i studiujące oraz bezrobotne. Co dziesiąta kobieta w tym wieku wypija rocznie ponad 7,5l czystego alkoholu, co stwarza ryzyko poważnych szkód zdrowotnych, psychologicznych i społecznych.

Ryzyko spożywania alkoholu przez kobiety

 

Stężenie alkoholu we krwi zależy od ilości wypitego alkoholu i masy ciała. Kobiety są przeciętnie mniejsze od mężczyzn i mają mniejszą wagę, ale nawet jeśli kobieta waży tyle samo co mężczyzna to po wypiciu identycznej porcji alkoholu jej organizm otrzyma go 40% więcej. Dlaczego?

 

 • kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej i mniej płynów w organizmie; ta sama ilość alkoholu zostaje rozpuszczona w mniejszej ilości płynów w stosunku do masy całego ciała,
 • kobiety mają w żołądku znacznie mniej niż mężczyźni enzymów odpowiedzialnych za metabolizowanie alkoholu,
 • kobiety mają więcej estrogenów, które sprzyjają intensywniejszemu wchłanianiu alkoholu.

 

Organizm kobiety wykazuje mniejszą, niż organizm mężczyzny, zdolność do obrony przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu.


Ponieważ kobiety słabiej metabolizują alkohol w żołądku, większa jego ilość dociera do wątroby. Powoduje to jej niszczenie. Rozwój dysfunkcji wątroby występuje u kobiet po krótszym okresie picia i po mniejszych dawkach alkoholu niż u mężczyzn.


Alkohol powoduje u kobiet silniejsze dysfunkcje mózgu; zakłóca bardziej i jakościowo inaczej zdolności psychomotoryczne. Dotyczy to zwłaszcza osłabienia zdolności radzenia sobie z działaniami złożonymi (np. kierowaniem samochodem).

 • Pijące nadmiernie kobiety są bardziej narażone na upośledzenie funkcji poznawczych niż nadużywający alkoholu mężczyźni.
 • Alkohol zaburza funkcje hormonalne, co może zakłócić cykl miesiączkowy.
 • U kobiet pijących ryzykownie występuje zwiększone zagrożenie nowotworem sutka.
 • Alkohol wypłukuje wapń z organizmu i zakłóca metabolizm witaminy D. Nadużywanie alkoholu przez kobiety zwiększa predyspozycję do ostrych form osteoporozy i powoduje o wiele większą podatność na złamania kości (zwłaszcza w okresie menopauzy).
 • Skutkiem nadużywania alkoholu przez kobiety może być brak zainteresowania seksem, oziębłość płciowa i niezdolność do przeżywania orgazmu.
 • Ryzykowne spożywanie alkoholu przez kobiety może być przyczyną występowania zaburzeń nastroju, zwłaszcza o charakterze lękowym i depresyjnym.
 • Każda ilość alkoholu spożywanego przez kobiety w ciąży działa toksycznie na rozwijające się w ich łonie dziecko. U kobiet pijących alkohol podczas ciąży znacznie wcześniej występują przedwczesne porody oraz poronienia.

Ryzyko szkód zdrowotnych pojawia się już wtedy, gdy kobieta wypija dziennie więcej niż dwie standardowe porcje alkoholu (czyli 1 półlitrowe piwo, kieliszek wina o pojemności 200ml, czy 60ml wódki). Trzy standardowe porcje alkoholu dziennie powodują u kobiet zaburzenia zdrowia, które występują u mężczyzn pijących więcej niż dziewięć porcji czystego alkoholu dziennie.

 

Kobiety nadmiernie pijące są częściej niż pijący nadmiernie mężczyźni ofiarami:

 • wypadków,
 • urazów,
 • przemocy fizycznej,
 • gwałtów i nadużyć seksualnych.

 

Picie alkoholu zwiększa natężenie zachowań ryzykownych, w tym seksualnych, co pociąga za sobą zagrożenie przemocą seksualną, zakażeniami czy niechcianą ciążą.

 

Za : J. Fudała: „Kobiety i alkohol”, PARPAMEDIA, 2007

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.4

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Mischa 10:51:29 | 2013-05-25
Myślę, że alkohol w odpowiednich ilościach jest dobry. Trzeba rozwagi i sporego umiaru w jego spożywaniu. Ten artykuł miał chyba na celu uświadomienie ludzi aby liczyli się z konsekwencjami jakie picie ze sobą niesie. Demonizowanie alkoholu to głupota. Wszystko w nadmiernych ilościach szkodzi. Rozwagi!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~per... 12:28:55 | 2011-05-25
I po co ten artykuł i te badania. Czy ktoś dzięki temu przestanie produkować i sprzedawać wreszcie tą truciznę - alkohol? Oczywiście nie, biznes dalej się kręci, i mnóstwo ludzie dalej się truje i zabija - siebie, swoje dzieci itp.
Co tydzień na drogach mnóstwo pijanych kierowców ... i zabitych z powodu alkoholu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 11:30:29 | 2011-05-25
Generalnie alkohol można uznać za truciznę- odpowiednia ilość dla odpowiedniej osoby jest śmiertelna. Dlaczego zatem reklamuje się tę truciznę w mediach? Nie wiem.
  Pijcie rozważniei romantycznie.Jedna lampka,drink,szklanka na wiele,wiele dni.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook