Rozstanie i odrzucenie boli naprawdę

PAP - Nauka w Polsce

Trauma fizyczna i silne poczucie odrzucenia społecznego wywołują w mózgu człowieka jednakowe reakcje - donosi magazyn "Proceedings of the National Academy of Sciences".

 

Psycholog społeczny Ethan Kross z Uniwersytetu Michigan w USA dowiódł, że te same obszary mózgu aktywizują się zarówno w odpowiedzi na ból fizyczny, jak i na cierpienie spowodowane silnym uczuciem samotności i odrzucenia.

 

- Na pierwszy rzut oka ból, którego doznajemy wylewając na siebie filiżankę gorącej kawy i ból psychiczny spowodowany myślami o byciu odrzuconym powinny znacznie się różnić. Nasze badania pokazują jednak, że są one bardziej podobne niż dotychczas zwykło się sądzić - mówi Kross.

 

Do swoich badań Kross rekrutował 40 kobiet i mężczyzn, którzy w ciągu sześciu miesięcy przeżyli bolesne rozstanie z partnerem i doświadczali uczucia odrzucenia. W ramach pierwszego eksperymentu badani mieli patrzeć na zdjęcie swojego byłego partnera i myśleć o chwilach, które wspólnie przeżyli.

 

Kolejny eksperyment związany był z reakcją na ból fizyczny. W tym celu badacze przykładali do ramienia uczestnika nagrzewający się przyrząd, który czasami osiągał temperaturę gorącej kawy.

 

Podczas obu testów za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego kontrolowano aktywność mózgu badanych. Po porównaniu okazało się, że oba doznania powodują aktywność neuronów w drugorzędowej korze somatosensorycznej oraz korze tylnej części wyspy.

 

Autorzy zwracają uwagę, że informacje te pomogą zrozumieć, w jaki sposób cierpienia emocjonalne mogą doprowadzić do chorób fizycznych, a także zaburzeń psychicznych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~no tak 00:36:27 | 2011-12-19
Myślę, że cierpienie psychiczne jest jeszcze gorsze niż to fizyczne. Posługując się przykładem z powyższego tekstu: jeśli się ten gorący przedmiot odsunie od ciała to ból fizyczny zniknie. Z bólem psychicznym tak łatwo nie można się uporać i trwa latami.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ktoś 20:22:20 | 2011-09-01
Myślę, że cierpienie psychiczne jest  jeszcze gorsze niż to fizyczne. Posługując się przykładem z powyższego tekstu: jeśli się ten gorący przedmiot odsunie od ciała to ból fizyczny zniknie. Z bólem psychicznym tak łatwo nie można się uporać i trwa latami.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook