Pierwszy krok do poczucia własnej wartości

(fot. shutterstock.com)

Poczucie własnej wartości decyduje o jakości życia człowieka. Ludzie coraz częściej zastanawiają się, co zrobić, aby podwyższyć poczucie własnej wartości. Skąd bierze się poczucie wartości i jak można je wzmocnić. Dowiedz się koniecznie!

 

Poczucie wartości jest nierzadko przywoływane jako powód, dla którego pojawiają się różnego rodzaju problemy natury psychologicznej - trudność w związkach, relacjach z ludźmi, w powstawaniu lęku, agresji, autoagresji, zależności od innych, uzależnień, zaburzeń odżywania, perfekcjonizmu, chronicznego niezadowolenia z życia. Jednak wyjaśnienie, że przyczyną naszych problemów jest brak poczucia własnej wartości nie daje zbyt wielkiego pola do odpowiedzi na pytanie, jak je sobie zrobić.

 

Nie na wiele też przydaje się wiedza, że poczucie to kształtuje się w dzieciństwie w relacji z rodzicami. Jest to wartościowa wskazówka dla obecnych rodziców małych dzieci, ale dla kogoś, kto jako dorosłych chce poczuć swoją wartość jest to mało użyteczne.

 

W każdej rodzinie można znaleźć coś w zachowaniach rodziców, co mogło przyczynić się do braku poczucia własnej wartości dorosłego człowieka. Często są to rzeczywiste zaniedbania czy błędy, ale bez względu na to, jak to ocenimy, nie mamy możliwości zmiany tego, co już się stało. Na szczęście, choć prawdą jest, że poczucie wartości kształtuje się w dzieciństwie w relacji z rodzicami, to prawdą jest też to, że ono buduje się przez całe życie i jako dorośli sami stajemy się odpowiedzialni za swój rozwój.

 

Co zatem zrobić aby je mieć?

 

Jak zwykle w takich razach, gdy pytamy o sposób na coś - "co robić?", "jak sobie poradzić?" musimy najpierw odpowiedzieć sobie bardzo dokładnie na pytanie, jaki ma być efekt "tego robienia", o jakie właśnie pytamy.

Odpowiedź w rodzaju "będę mieć poczucie wartości" jest zbyt ogólna do tego, aby móc znaleźć drogę dojścia do takiego celu. Czym jest dla Ciebie "poczucie własnej wartości", co się musi zmienić w Twojej codzienności, co by pokazało Ci, że masz go teraz więcej?

 

Jak można rozumieć poczucie własnej wartości?

 

N. Branden, doktor psychologii, terapeuta i filozof, autor "Psychology of Self-Esteem" stworzył następującą definicję poczucia własnej informacji. Napisał on: Poczucie własnej wartości to skłonność do doświadczania siebie, jako osoby kompetentnej w zakresie stawiania czoła wyzwaniom przynoszonym przez życie, a także zasługującej na szczęście." Ta definicja pozwala wyraźnie oddzielić to, co jest poczuciem własnej wartości od tego, co jest tylko chwilowym, dość powierzchownym zadowoleniem z siebie.

 

Osoba o niskim poczuciu własnej wartości będzie czasem czuć się silniej, bezpieczniej i bardziej wartościowo. Zazwyczaj jest to związane z jakimiś zewnętrznymi okolicznościami np. czyjąś pochwałą, zainteresowaniem, sukcesem. Są to jednak odczucia krótkotrwałe, ponieważ w głębi siebie osoba taka czuje się jak oszust. Czuje, że dostaje coś, co jej się w zasadzie nie należy.

 

"Poczucie własnej wartości to skłonność do doświadczania siebie jako osoby kompetentnej i zasługującej na szczęście."

 

W definicji tej przede wszystkim rzuca się w oczy to, co jest początkiem budowania poczucia własnej wartości, to doświadczanie siebie jako OSOBY.

 

Ludzie z niskim poczuciem wartości zadziwiająco mało wiedzą na swój temat. Kiedy się rozmawia z kimś takim, można odnieść wrażenie, że lepiej się orientuje w życiu otaczających go ludzi niż w swoim własnym. Są to osoby, które na pytanie co u ciebie słychać odpowiadają - "mój mąż przestał pić" albo "dzieci skończyły studia", albo "już nie wyrabiam, bo ten chce tego, tamten potrzebuje tego, a jeszcze ktoś inny musi mieć tamto". Łatwiej im opowiadać o tym, czego chcą, potrzebują, myślą i przeżywają inni, niż oni sami.

 

Rozmawiając z taką osobą, można odnieść wrażenie, że jest przezroczysta, że w relacjach z innymi w ogóle jej nie ma jako osoby, która również ma jakieś pragnienia, chcenia, myśli i emocje i one wcale nie muszą współgrać z tym, co przeżywają inni wokół.

 

Dlatego jeśli chcesz zbudować swoje poczucie wartości, to zacznij od tego, aby zacząć traktować siebie jako osobę. Kogoś, kto, choć żyje z innymi, jest od nich osobny.

 

Zacznij więc od poznania siebie.

 

A poznawanie siebie zacznij od poczucia siebie w tym momencie - wsłuchania się w swój oddech, w odczucia jakie płyną z Twojego ciała.

 

Dokończ lub przerwij na chwilę lekturę i poświęć dwie minuty na to aby dokładnie poczuć siebie. Jak ułożone jest Twoje ciało, czy jest ci wygodnie, które miejsca w Twoim ciele są napięte… poczuj te miejsca, które mają styczność z podłożem i poczuj świadomie nacisk jakie Ty wywierasz na nie. Zwiększ ten nacisk, oprzyj się silniej - jakie zmiany czujesz.

 

Wracaj do tego ćwiczenia w różnych momentach, kiedy masz dwie -trzy minuty czasu, gdy czekasz na przystanku, gdy jedziesz tramwajem, gdy czekasz aż załaduje się komputer, albo zagotuje woda na herbatę.

W ciągu dnia masz bardzo dużo momentów, w których Twoja uwaga może zwrócić się ku Twojemu ciału, ku Twoim odczuciom i możesz zacząć budować większą świadomość siebie.

 

To jest pierwszy krok ku lepszemu poczuciu wartości ale nie ostatni. Ważne, by pamiętać, że afirmacje nie działają. Dopóki nie czujesz siebie jako osoby, nie możesz też poczuć tego, że możesz radzić sobie z życiem i że zasługujesz na dobro w postaci szczęścia, miłości, powodzenia i akceptacji.

 

Jeśli będziesz tylko powtarzać sobie "jestem wspaniała" albo "jestem super facetem", nie uwierzysz w to, nie odniesiesz tego do własnej osoby, ponieważ brakuje Ci świadomości siebie. Dlatego przez następny tydzień zacznij ćwiczyć się w czuciu swojego ciała, oddechu, w uświadamianiu sobie, że jesteś osobą, odrębną od tego co Cię otacza.

 

 

*Elżbieta Kalinowska - psychoterapeuta z Ośrodka Polana, www.osrodekpolana.pl

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.29

Liczba głosów:

72

 

 

Komentarze użytkowników (22)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

agneskaa2012 09:35:51 | 2018-09-17
Poczucie własnej wartości jest bardzo potrzebne. Jej brak na przykładzie własnej rodziny mogę potwierdzić tym, że przejawia się popadaniem w depresje z byle powodu a nawet do alkoholizmu w przypadku mojego własnego ojca od kiedy zaczął mieć problemy zawodowe. O tym jakie to ważne również piszą terapeuci z ośrodków leczenia uzależnień na blogach gdzie są opisane podobne przypadki. Studiuję obecnie psychologię i psałam pracę na ten temat. Powinno to być podstawą nauczania już w szkołach średnich moim skromnym zdaniem, aby wychować świadome społeczeństwo, pewne własnych wartości.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ewabak7 10:49:15 | 2017-04-12
Miłoszu, tak jak to rozumiem, prawdziwa pokora absolutnie nie jest sprzeczna z poczuciem własnej wartości. To tak jak z ładną dziewczyną - nie wmawia sobie, że jest brzydka tyle, że na tym nie koncentruje całgo swojego życia. Pozdrawiam.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ewabak7 10:49:15 | 2017-04-12
Miłoszu, tak jak to rozumiem, prawdziwa pokora absolutnie nie jest sprzeczna z poczuciem własnej wartości. To tak jak z ładną dziewczyną - nie wmawia sobie, że jest brzydka tyle, że na tym nie koncentruje całgo swojego życia. Pozdrawiam.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

annakulesza242 19:13:52 | 2016-08-14
Jeśli potrzebujecie dobrego psychologa, to możecie skorzystać z poradni PsychoMedic.pl na Ursynowie i w Centrum. Podaję numer: 22 2991122. Możliwe są też wizyty domowe i konsultacje skype. Polecam

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

spajdi17 13:59:56 | 2016-07-07
Widzę, że wiele z Was ma problem z przeanalizowaniem źródła niskiego poczucia wartości.
Dawniej też tak miałam, aż do momentu, gdy trafiłam na bloga p. Ewy Guzowskiej.
http://www.kobietaxl.pl/psychologia/kiedy-czujesz-sie-gorsza-od-innych.html  - po przeczytaniu tego zaczęłam zmieniać nawyki i dzisiaj... jestem kobietą, która zaraża pewnością siebie wszystkich wokół! Zachęcam do lektury, ponieważ p. Ewa jest jednym z lepszych psychologów w Warszawie :)

Oceń -1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Miłosz Skrodzki 13:25:44 | 2016-03-11
Powinniśmy starać się nie tyle o poczucie własnej wartości, co o pokorę, czyli po prostu realizm. Prawdą jest, że każdy z nas jest wartościowy, ale z drugiej strony, nikt nie jest ideałem.

Oceń 3 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Pola 15:55:50 | 2015-04-12
Polecam audycje terapeutów chrzescijańskich Monika i Marcin Gajdowie. bardzo wartosciowe tresci na temat rozwoju osobistego.

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Vianeya 15:14:05 | 2015-04-11
Zastanów się nad chwilą w której usłyszałeś pozytywny komentarz na temat swojej osoby i przyjąłeś go jako "swój" jako "prawdziwy". Komentarz, komplement, który współgrał z Twoim sercem-z tym co gdzies tam głeboko w sercu uważałeś za prawdę tylko nieśmiało nigdy nie wydobyłeś go na światło dzienne. To jest droga do zasobów :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Vianeya 15:08:14 | 2015-04-11
Myślę że terapia jest dobrym sposobem na zmierzenie się z przyczyną niskiego poczucia własnej wartości. Potem, gdy juz odkryjesz DLACZEGO ono jest niskie, zaczniesz pracę nad tym JAK sposwodować aby było takie jakie jest potrzebne by mierzyc się z problemami jakie niesie życie. 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Grzesiek 14:50:19 | 2015-04-11
Tylko co zrobić, gdy czuje swoją odrębność, ale jednocześnie mam dziwną świadomość, że jestem gorszy od innych, ze nie zasługuje na szczęście, miłość, a jedynie na samotność?

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook