Pierwszy dzień szczytu wyszehradzkiego

Pierwszy dzień szczytu wyszehradzkiego
(fot. EPA/STRINGER)
PAP / im

Wspólne interesy Polski, Czech, Słowacji i Węgier w dziedzinie turystyki to jeden z tematów poruszonych w sobotę, pierwszym dniu obrad Grupy Wyszehradzkiej w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji. W spotkaniu bierze udział prezydent Bronisław Komorowski.

- Dzisiaj rozmawialiśmy w tym pięknym miejscu w środku Tatr o kwestiach wspólnych interesów w zakresie planowania rozwoju ruchu turystycznego - powiedział polskim dziennikarzom Komorowski.

W dwudniowym szczycie, który odbywa się w miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Sztrbske pleso), uczestniczą też prezydenci: Czech Vaclav Klaus i Słowacji Ivan Gaszparovicz.

Nie bierze w nim udziału nowo wybrany prezydent Węgier Janos Ader. Węgierskie MSZ w oficjalnym oświadczeniu zaznaczyło, że Ader obejmie urząd dopiero 10 maja, zatem nie może reprezentować swojego kraju na spotkaniu w prezydentów na Słowacji. Na szczyt pojechał węgierski ambasador w Bratysławie Csaba Balogh.

DEON.PL POLECA

Główny temat dwudniowego spotkania zostanie poruszony podczas niedzielnej sesji. Tego dnia prezydenci będą debatować m.in. na temat koordynacji stanowisk, które zostaną zaprezentowane podczas majowego szczytu NATO w Chicago.

- Tutaj spotykamy się w gronie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej po to, aby (...) wzmocnić wrażenie i przekonanie o wspólnocie poglądów na kluczowe sprawy NATO, które będą omawiane w Chicago - zaznaczył prezydent.

Jak dodał, w niedzielę omawiane będą także postępy w realizacji projektu obrony przeciwrakietowej i zasady utrzymania otwartości Sojuszu oraz rosyjska reakcja na plany NATO dotyczące budowy tarczy.

- Będziemy omawiali także kwestie związane z przyszłością misji NATO w Afganistanie, jak sądzę, (a właściwie) jestem przekonany, prezentując wspólny pogląd o konieczności zakończenia misji o charakterze wojskowym w 2014 roku - podkreślił.

Konferencja prasowa prezydentów podsumowująca szczyt planowana jest na niedzielne południe. Oprócz oficjalnych spotkań przewidziano też wycieczkę na Łomnicę i wizytę w położonym na szczycie obserwatorium Słowackiej Akademii Nauk, a także symboliczne sadzenie drzew. Osobny program przewidziano dla Pierwszych Dam.

Grupę Wyszehradzką tworzą cztery kraje środkowoeuropejskie: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, lecz opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, głównie na szczeblu prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Nazwa grupy pochodzi od miasta Wyszehrad w północnych Węgrzech, gdzie w 1335 roku odbył się zjazd królów Czech, Węgier i Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwszy dzień szczytu wyszehradzkiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.