Alarm powodziowy w powiatach nadwiślańskich

PAP / ad

Alarm powodziowy w powiatach nadwiślańskich
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

ZOBACZ TAKŻE

Na Podkarpaciu w poniedziałek alarm powodziowy obowiązywał w trzech nadwiślańskich powiatach. Pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy pięciu gmin - poinformował Tomasz Węgrzynowicz z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

 

"Alarm powodziowy obejmuje powiaty: tarnobrzeski, stalowowolski i Tarnobrzeg. Natomiast pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy gmin Borowa, Czermin, Gałuszowiece, Padew Narodowa i Wadowice Górne w pow. mieleckim" - powiedział Węgrzynowicz.

 

Dodał, że aktualnie stany wody na Wiśle systematycznie obniżają się.

 

Sytuacja na rzekach w Małopolsce stabilizuje się, ale nadal obowiązuje alarm powodziowy w trzech gminach: Drwinia (powiat bocheński), Rzepiennik Strzyżewski (powiat tarnowski) i Szczucin (powiat dąbrowski).

 

"Stany wód w południowej części Małopolski obniżyły się, zaś fala wezbraniowa opuszcza nasze województwo. Obecnie trudna sytuacja jest w powiecie dąbrowskim i tarnowskim. Według hydrologów w naszym województwie utrzymuje się tendencja spadkowa poziomu wód" - poinformowała w poniedziałek rano rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.

 

Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w Krakowie, Bochni, dwóch powiatach (limanowskim, tarnowskim) oraz ośmiu gminach. Stan alarmowy przekroczony jest jeszcze w trzech miejscach: na Wiśle w Jawiszowicach (o 10 cm), Szreniawie w Biskupicach (o 66 cm) i na Uszwicy w Borzęcinie (o 35 cm), zaś stan ostrzegawczy w dziewięciu miejscach na Wiśle, Białej, Rabie i Sole.

 

Nadal opada poziom Wisły na wodowskazach w województwie świętokrzyskim. W Sandomierzu w ciągu doby zanotowano spadek o 82 cm, a w Zawichoście o 79 cm. Alarm powodziowy nadal obowiązuje w dziewięciu nadwiślańskich gminach.

 

Według dyżurnego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Świętokrzyskiego w poniedziałek rano w Sandomierzu Wisła ma 620 cm, a w Zawichoście - 679. Nadal przekroczony jest stan alarmowy. Dyżurny dodał, że gdy woda spadnie poniżej 600 cm, to w regionie będzie bezpiecznie, choć obowiązywać będzie stan ostrzegawczy.

 

Alarm powodziowy obowiązuje w Sandomierzu i ośmiu innych nadwiślańskich gminach regionu. Od piątkowego popołudnia w Sandomierzu nieprzejezdny jest most na Wiśle.

 

Na Wiśle poniżej ujścia Sanu, na odcinku wzdłuż granicy woj. lubelskiego, spodziewane są spadki poziomu wody w strefie stanów wysokich przy przekroczonych nadal stanach alarmowych - ostrzega IMiGW.

 

W zlewni Wieprza poziom wody układać się będzie w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów alarmowych. Z kolei w zlewni Bugu poziom wody wzrośnie w strefie stanów wysokich, przy przekroczonych lokalnie stanach ostrzegawczych, a na Krznie - alarmowych.

 

Według instytutu przy przekroczonych stanach alarmowych w profilach nieobwałowanych prawdopodobieństwo wystąpienia wody z koryta wynosi do 90 proc. W przypadku przekroczenia stanów alarmowych w profilach obwałowanych IMiGW nie przewiduje przelania się wody przez koronę wałów.

 

Czytaj dalej...

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?