PiS skarży do TK tryb prac nad paktem fiskalnym

PiS skarży do TK tryb prac nad paktem fiskalnym
(fot. senat.gov.pl)
PAP / drr

- Senatorowie PiS złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego ws. unijnego paktu fiskalnego - poinformował wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Zaskarżają tryb przyjmowania ustawy dotyczącej paktu. Ich zdaniem był on zbyt szybki - miało dojść do złamania regulaminu Senatu.

W drugiej połowie marca do TK trafił wniosek posłów PiS. Wykazali w nim 14 naruszeń konstytucji, do których miało dojść w związku z kwestią paktu fiskalnego. Argumentowali m.in., że głosowanie nad ustawą zezwalającą na ratyfikację paktu nie powinno odbywać się zwykłą większością głosów w Sejmie, ale na podstawie art. 90 konstytucji. Wymaga on 2/3 głosów podczas głosowania w obu izbach parlamentu. - Złożyliśmy własny wniosek. Skarga dotyczy trybu uchwalenia i nieregulaminowe wprowadzenie ustawy pod obrady - powiedział Karczewski.

Senatorowie PiS zarzucają marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi, że złożył on wniosek o uzupełnienie porządku obrad o ustawę ws. paktu fiskalnego, zanim senatorowie otrzymali druki i ekspertyzy w tej sprawie. Marszałek odpiera te zarzuty.

Senatorowie w uzasadnieniu przytaczają zapisy działu V regulaminu Senatu zatytułowanego: "Funkcjonowanie Senatu". Rozdział 1 zatytułowany "Posiedzenia Senatu" przewiduje m.in., że marszałek Senatu nie później niż na 7 dni przed planowanym posiedzeniem zawiadamia senatorów o terminie posiedzenia i projekcie porządku obrad. Kolejny ustęp tego artykułu pozwala marszałkowi zdecydować o skróceniu tego terminu w szczególnie uzasadnionych wypadkach.

DEON.PL POLECA



Przytaczają również zapis regulaminu, który stwierdza, że projekt porządku obrad ustala marszałek Senatu. - Norma ta upoważnia też marszałka Senatu do włączenia do porządku obrad jedynie spraw znanych senatorom z druków udostępnionych im nie później niż na 3 dni przed posiedzeniem. Skrócenie tego terminu może nastąpić za zgodą Senatu i tylko w wyjątkowych przypadkach - podkreślają autorzy wniosku.

Według nich w trakcie prac nad ustawą dotyczącą ratyfikacji paktu doszło do wystąpienia "poważnych, regulaminowych uchybień proceduralnych", które naruszyły artykuły konstytucji mówiące o pracach nad ustawą lub uchwałą w Senacie. Zdaniem polityków PiS zostało ograniczone prawo senatorów jako reprezentantów narodu, a także artykułu ustawy zasadniczej mówiące o tym, że "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym", oraz o tym, że "organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa".

"Uchybienia proceduralne uniemożliwiły senatorom nie tylko zapoznanie się z przedmiotem obrad, ale też możliwość dokonania prawidłowej oceny Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej oraz zajęcie ostatecznego stanowiska, a w konsekwencji uniemożliwiły prawidłową ocenę doboru trybu ratyfikacji. Istota tych uchybień wpłynęła ograniczająco na szereg konstytucyjnych praw senatorów wynikających ze sprawowanego mandatu" - czytamy w skardze.

Zarzuty te odpiera marszałek Senatu. Jak mówił PAP, regulamin przewiduje uzupełnienie porządku obrad poprzez przegłosowanie przez izbę wniosku formalnego. - I tak właśnie się stało - podkreślił Borusewicz. Dodał, że na posiedzeniu Konwentu Seniorów poinformował o punkcie dotyczącym paktu fiskalnego.

Borusewicz zaznaczał, że senatorowie otrzymali tekst ustawy drogą elektroniczną, bo "obecnie odchodzi się już od dokumentów papierowych". Podkreślił też, że dostali go przed zatwierdzeniem porządku obrad i zostali powiadomieni o formie, w jakiej dokument został im przesłany.

Wicedyrektor Gabinetu Marszałka Zdzisław Iwanicki informował ponadto PAP, że "stosowne analizy prawne" potwierdzają, że włączenie punktu dotyczącego paktu fiskalnego do porządku odbyło się zgodnie z regulaminem.

Pod koniec lutego prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zezwalającą mu na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.

Rząd przekazując do parlamentu projekt ustawy zezwalającej na ratyfikację, zaproponował tryb opisany w art. 89 konstytucji, który zakłada ratyfikację umowy przez prezydenta przy uprzednim wyrażeniu na to zgody przez Sejm i Senat zwykłą większością głosów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

PiS skarży do TK tryb prac nad paktem fiskalnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.