Europa powinna oprzeć się na chrześcijaństwie

Europa powinna oprzeć się na chrześcijaństwie
o. Maciej Zięba (fot. malopolska.mw.gov.pl)
PAP / pz

Wartości wspólnych dla całej Europy należy szukać w chrześcijaństwie i otwarciu się na dialog z innymi światopoglądami - mówił o. Maciej Zięba na wtorkowej promocji swojej najnowszej książki "Nieznane, niepewne, niebezpieczne. Szkic o Europie".

Jakie są duchowe i intelektualne korzenie Europy? Dlaczego tak trudnym zadaniem jest dokonanie syntezy europejskiej tradycji i wartości? Jakie są szanse na to, aby Europejczycy poczuli się wspólnotą? - na te pytania próbuje odpowiedzieć dominikanin o. Maciej Zięba w swojej najnowszej książce.

- Te pytania są szczególnie ważne w momencie, gdy wspólnota europejska doświadcza kryzysu, zagrożona jest wspólna waluta. Obecnie wyraźnie widać, jak tendencje do zjednoczenia kontynentu promowane niejako odgórnie, przez wspólny parlament, zderzają się z oddolnymi, bardzo silnymi tendencjami do separatyzmu, myślenia tylko o własnym narodzie - mówił Zięba podczas wtorkowego spotkania.

O. Zięba w swoim szkicu opisuje trzy historycznie dominujące projekty europejskie: chrześcijański wieków średnich, oświeceniowy i współczesny "społeczeństwa otwartego". Model oświeceniowy, zakładający laicyzację państw, nadal ma wielu zwolenników zwłaszcza we Francji i w Niemczech, model społeczeństwa otwartego realizowany jest najpełniej w Szwecji. Wadą tych dwu projektów są wygórowane wymagania, jakie stawiają przez obywatelami - oświeceniowy wymaga racjonalizmu, a model społeczeństwa otwartego - wielkiej otwartości na innych. Zdaniem dominikanina te modele - oświeceniowy i społeczeństwa otwartego - nie do końca się sprawdzają.

DEON.PL POLECA

Zdaniem Zięby modelu dla zjednoczenia Europy należy szukać w średniowiecznej koncepcji europejskiej wspólnoty chrześcijańskiej. - Demonizujemy średniowiecze, określając je jako "wieki mroku", tymczasem wcale tak nie było. To była epoka, która miała w sobie wiele pozytywów. Jeżeli chodzi o udział kobiet w życiu publicznym, to w średniowieczu wcale nie był mały, to późniejsze epoki były mizoginiczne. A osławiona inkwizycja uśmiercała w całej Europie rocznie zaledwie paręnaście osób. Prawdziwie mroczny to był wiek XX - mówił o. Zięba.

Dominikanin akcentuje znaczenie wiary dla wolnego społeczeństwa w zmaganiach z tym, co "nieznane, niepewne i niebezpieczne". Wiele uwagi poświęca też odróżnieniu wiary wspierającej wolność i tolerancję, miłość bliźniego i dobro wspólne od religijnego fanatyzmu odnoszącego się z pogardą lub wręcz nienawiścią do "innych". Zdaniem Zięby właśnie w chrześcijaństwie można znaleźć otwartość na dialog z innymi światopoglądami. - Kluczem do Europy jest uznanie, że osoba ludzka jest obdarzona niezbywalną godnością. Jeśli się na to zgodzimy, Europa ma przyszłość - dodał Zięba.

Maciej Zięba, zakonnik dominikanin, teolog, filozof i publicysta, absolwent fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Działał w NSZZ "Solidarność". Od 1998 do 2006 był prowincjałem polskich dominikanów, w latach 2007-2010 - dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Jest autorem takich książek jak "Demokracja i antyewangelizacja", "Niezwykły pontyfikat", "Papieże i kapitalizm", "Chrześcijanie - Polityka - Ekonomia. Prawdy i kłamstwa".

Książkę "Nieznane, niepewne, niebezpieczne. Szkic o Europie" opublikował Państwowy Instytut Wydawniczy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Europa powinna oprzeć się na chrześcijaństwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.