"Wzorowa współpraca przed EuroPride"

"Wzorowa współpraca przed EuroPride"
Konferencja prasowa organizowana przez Fundację Równość (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / apd

Prezes Fundacji Równości Tomasz Bączkowski, która organizuje w Warszawie sobotnią paradę EuroPride 2010 zapewnił, że współpraca z policją i służbami porządkowymi przy organizacji parady przebiega "wzorowo". - Proszę nie spodziewać się niczego złego - mówił.

W paradzie udział ma wziąć kilkanaście tysięcy osób.

Bączkowski poinformował na konferencji podsumowującej przygotowania do parady, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Warszawie odbyło się ponad 170 imprez i wydarzeń kulturalnych w związku z EuroPride 2010. Podkreślił, że większość polityków w Polsce ignoruje zagadnienia dotyczące m.in. gejów i lesbijek. - U nas jest to temat przemilczany - powiedział, dodając, że organizatorzy spodziewają się wielu polityków z zagranicy.

Uczestnicy piątkowej konferencji, m.in. austriacka deputowana do PE Ulrike Lunacek, zwrócili się do polskich władz o pełną implementację unijnych dyrektyw antydyskryminacyjnych oraz prawne uregulowanie związków partnerskich.

Lunacek pokreśliła, że wielu polskich gejów i lesbijek na pewno przyjedzie do Warszawy, by po raz pierwszy zamanifestować swoją orientację seksualną. Jak dodała, w kraju takim jak Polska, który odzyskał wolność 20 lat temu, szczególnie ważne jest, by pokazać, że zarówno tu, jak i w innych postkomunistycznych krajach jest ona dla wszystkich, także dla gejów i lesbijek. - Każdy ma prawo do wolności, zwłaszcza wolności w życiu prywatnym - dodała.

Poseł do niemieckiego parlamentu Volker Beck przypomniał, że kilka lat temu przemarsz warszawskiej Parady Równości został zakazany przez ówczesnego prezydenta miasta Lecha Kaczyńskiego. - Jeszcze niedawno nikt nie spodziewał się, że EuroPride - zarówno parada, jak i dwutygodniowy festiwal - może być organizowana w Polsce - powiedział Beck.

Mark Chapman z European Pride Organizers Association (EPOA) - organizacji przyznającej licencje na organizację EuroPride w kolejnych latach - nie krył, że sceptycznie podchodził do organizacji parady w Warszawie. W piątek zapewniał jednak, że organizatorzy poradzili sobie z tym trudnym zadaniem. - Polskie społeczeństwo jest znacznie bardziej otwarte niż jeszcze kilka lat temu, co widać na ulicach Warszawy. Polska może być wzorem dla innych krajów, w których jeszcze to nie nastąpiło - powiedział.

EuroPride ma rozpocząć się o godz. 12 i potrwać do godz. 18. Jej uczestnicy i 15 ruchomych platform wyruszą ok. godz. 13 z placu Bankowego. Przejdą ul. Marszałkowską do ronda Dmowskiego, Al. Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a, Nowym Światem, Al. Ujazdowskimi, al. Szucha do pl. Unii Lubelskiej i dalej ul. Marszałkowską do Placu Konstytucji.

Sobotnią paradę organizuje Fundacja Równości. Jak podano na jej stronie internetowej, EuroPride to "kilkunastodniowy festiwal łączący w sobie wydarzenia ze świata filmu, teatru, nauki, sportu, sztuki". Festiwal rozpoczął się w piątek i potrwa do niedzieli. Hasłem imprezy jest motto: "Wolność, Równość, Tolerancja" EuroPride odbywa się po raz pierwszy w Polsce i po raz pierwszy w Europie Wschodniej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Wzorowa współpraca przed EuroPride"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.