Św. Filip Neri - radosny święty

Filip urodził się w 1515 roku we Florencji. Swoje pogłębione życie religijne kształtował dzięki dominikanom z klasztoru św. Marka. Tam uczył się modlitwy i budował swoją bogatą osobowość w oparciu o Słowo Boże, kazania i Eucharystię. Dość wcześnie, w wieku 18 lat opuścił Florencję i udał się do swego wuja koło Monte Cassino, gdzie miał otrzymać po nim spory majątek. Był tam nauczycielem i prowadził życie wypełnione pracą, modlitwą i umartwieniami. W jego sercu dojrzewała myśl, by całkowicie oddać się Bogu. Dlatego zrezygnował z majątku i udał się do Rzymu, gdzie do końca życia pozostał. Jest założycielem Księży Filipinów.

 
Filip szybko wrósł w Wieczne Miasto z jego wielkością i nędzą, którą od razu zauważył. Był nauczycielem w bogatym domu pewnego florentczyka. Nasz święty, jeszcze jako osoba świecka, rozwinął szeroką działalność religijną i charytatywną. Opiekował się opuszczoną młodzieżą organizował dla niej tzw. oratoria; odwiedzał chorych w szpitalach i tworzył przytułki; starał się docierać z pomocą do ubogich. W 1548 r. założył bractwo wspomagające pielgrzymów przybywających do Rzymu.
 
W 1551 r. Filip przyjął święcenia kapłańskie. Wkrótce wokół niego zaczęło się tworzyć środowisko ludzi pragnących pogłębić swoje życia religijne. Mieli też oni hojne serca, by pomagać innym. Tak doszło do spotkania charyzmatycznego człowieka, bardzo uduchowionego z ludźmi, którzy spragnieni byli Boga. W tym czasie oratoria Filipa Neri tętniły życiem.
 
Filip prowadził ewangelizację w sposób bardzo nowoczesny. Oprócz głoszenia kazań, uczył osobistej modlitwy, dbał o śpiew i piękno liturgii, prowadził teatr, przypominał o tworzeniu dzieł miłosierdzia. Był bardzo radosnym świętym! Tryskał humorem nawet pośród trudnych sytuacji, np. wtedy gdy za papieża Pawła IV przez jakiś czas nie mógł spowiadać. Realizował w swoim życiu wezwanie św. Pawła: Radujcie się zawsze w Panu!
 
Święty Filip Neri przyjaźnił się z wieloma świętymi tej epoki: ze św. Ignacym Loyolą, św. Karolem Boromeuszem, św. Kamilem de Lellis , św. Franciszkiem Salezym. Był doradcą papieży, wytrawnym spowiednikiem kardynałów i wielu wybitnych osobistości z czasów reformy kościelnej. Zmarł 26 maja 1595 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.97

Liczba głosów:

30

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~anonimus 22:24:14 | 2014-01-09
Ja mam jedno zdanie do napisania bo św.Filip Neri wcale nie zajmował się młodzierzą on zajmował się dziećmi.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Noname 13:55:40 | 2011-05-27
Zdaję sobie sprawę, że ta forma narzuca takie pisanie o św. Filipie Neri, ale szkoda widzeć tak nieszablonowoego świętego wtłoczonego w szablon. To jeden z najciekawszych (a dla mnie po prostu najciekawszy :) ) świętych! Niesamowita postać, a jak się przyjrzeć jego humorowi to naprawdę bardzo trudno wstawić go na cokoły, gdzie króluje śmiertelna powaga... 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~stregone 23:39:55 | 2010-05-26
Wiem, ze po włosku, ale to fragemnt z filmu o naszym świętym. http://www.youtube.com/watch?v=14Z3ktqedi4

Oceń odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?