Papież modlił się przed kolumną Niepokalanej

Papież modlił się przed kolumną Niepokalanej
(fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)
KAI / Radio Watykańskie / mh

Papież Franciszek modlił się przed kolumną Maryi Niepokalanej w Rzymie. Podtrzymał tym samym długą tradycję swych poprzedników, którzy od XIX w. przybywali w tym celu 8 grudnia na Plac Hiszpański.

Ojciec Święty prosił "troskliwą Opiekunkę" Wiecznego Miasta, by na nowo wzbudziła we wszystkich pragnienie świętości. - Niech w naszym słowie jaśnieje blask prawdy, niech w naszych dziełach rozbrzmiewa śpiew miłosierdzia, niech w naszym ciele i sercach mieszkają czystość i niewinność, niech w naszym życiu uobecnia się całe piękno Ewangelii - modlił się papież.

- Pomóż nam trwać na uważnym słuchaniu głosu Pana: niech krzyk ubogich nigdy nie zostawia nas obojętnymi, niech cierpienie chorych i potrzebujących nie zastaje nas roztargnionymi, niech nas porusza samotność starców i słabość dzieci, niech każde ludzkie życie będzie przez nas wszystkich zawsze miłowane i czczone - kontynuował papież.

- Spraw, abyśmy nie zatracili sensu naszej ziemskiej podróży: niech delikatne światło wiary oświeca nasze dni, niech pocieszająca siła nadziei kieruje naszymi krokami, niech zaraźliwe ciepło miłości ożywia nasze serca, niech oczy nas wszystkich będą utkwione mocno w Bogu, gdzie jest nasza prawdziwa radość - prosił Franciszek.

DEON.PL POLECA

Swą wizytę na Placu Hiszpańskim zapowiedział on po południowej modlitwie "Anioł Pański" w Watykanie, wzywając wiernych, by duchowo zjednoczyli się z nim w "tej pielgrzymce, która jest aktem synowskiej czci wobec Maryi". Wyjaśnił, że podejmuje ją, aby zawierzyć Maryi "miasto Rzym, Kościół i całą ludzkość".

Cała jesteś piękna o Maryjo! - papieska modlitwa na Placu Hiszpańskim (dokumentacja)

Po drodze na Plac Hiszpański papież zatrzymał się przed pobliskim kościołem pw. Trójcy Przenajświętszej. Czekali tam na niego członkowie Stowarzyszenia Kupców Ulicy Condotti. Znajdują się na niej najdroższe w mieście sklepy luksusowych marek, głównie ubrań, dodatków i biżuterii (Dior, Gucci, Valentino, Hermes, Armani, Battistoni, La Perla, Prada, Salvatore Ferragamo, Furla, Blunauta, Burberry, Celine, Dolce e Gabbana, Alberta Ferretti, Fornarina, Trussardi, Federico Buccellati, Bulgari, Cartier, Bally, Mont Blanc, Testoni, Louis Vuitton, Alberto Bolaffi, Modigliani i Swatch).

Po dotarciu na plac, papież przeszedł pośród tysięcy zgromadzonych tam Rzymian. W pewnej chwili schylił się i podniósł rzucony w jego kierunku biały kwiat, po czym podszedł za niego podziękować kobiecie na wózku inwalidzkim. Następnie przywitał się z wikariuszem papieskim dla diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallinim i lewicowym burmistrzem Rzymu, Ignazio Marino, z którym serdecznie się uściskał, podobnie jak z mistrzem ceremonii papieskich, prał. Guido Marinim.

Zebrani wysłuchali fragmentu z Księgi Apokalipsy o Niewieście obleczonej w słońce, która miażdży głowę smoka, a po modlitwie zawierzenia, odczytanej przez Franciszka, odmówili modlitwę "Zdrowaś Mario". W trakcie śpiewu litanii do Matki Bożej, w imieniu papieża pod kolumną złożono wielki kosz białych róż. Po śpiewie "Ave Maria" i papieskim błogosławieństwie odśpiewano starą pieśń maryjną "Tota pulchra" (Cała jesteś piękna, Maryjo).

Pod kolumną obecne było kierownictwo mającej tuż obok swą siedzibę Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów: prefekt - kard. Fernando Filoni, sekretarz - abp Savio Hon Tai-fai i sekretarz pomocniczy - abp Protase Rugambwa.

Mimo wyraźnego przeziębienia, Ojciec Święty pozostał jeszcze kilkanaście minut na Placu Hiszpańskim, błogosławiąc chorych i dzieci z zespołem Downa, przyjmując od nich prezenty i listy.

W drodze powrotnej do Watykanu Franciszek zatrzyma się w bazylice Matki Bożej Większej, by przed ikoną Salus Populi Romani pomodlić się za wszystkich mieszkańców Rzymu. Odwiedzi tę świątynię już po raz piąty w ciągu dziewięciu miesięcy swego pontyfikatu.

Kierujący Papieskim Wydziałem Teologicznym o. Salvatore Perrella przypomniał w rozmowie z Radiem Watykańskim, że papież Pius IX, który w 1854 r. ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP, chciał postawić w Rzymie jego widzialny znak. Dlatego figura Matki Chrystusa została ustawiona na najwyższej kolumnie w mieście. - Maryja czuwa nad miastem, chroni miasto, błogosławi miastu, a błogosławiąc Rzymowi, błogosławi wszystkie miasta złączone z Rzymem w wierze - wyjaśnił duchowny. Zaznaczył, że pod kolumnę przybywali papieże: Pius IX, Pius XII, Jan XXIII, Jan Paweł II i Benedykt XVI, aby uczynić "gest miłości" wobec Maryi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież modlił się przed kolumną Niepokalanej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.