Bp Fellay: Nasze stosunki z Rzymem są trudne

KAI / im

Sobór Watykański II jest sprzeczny z Ewangelią - zasugerował przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, bp Bernard Fellay. W liście do przyjaciół i dobrodziejów Bractwa hierarcha w ostrych słowach skrytykował wolność religijną, ekumenizm i spadek autorytetu władzy w Kościele.

Jego deklaracja zbiegła się z przekazaniem do Stolicy Apostolskiej odpowiedzi Bractwa na Deklarację Doktrynalną, której przyjęcie miało mu umożliwić przyznanie statusu prawnego w Kościele katolickim. Już wcześniej bp Fellay zapowiadał, że Deklaracja jest nie do przyjęcia dla lefebrystów, gdyż zawiera elementy nauczania Soboru Watykańskiego II.

W obecnym liście bp Fellay zauważył, że często w historii odrzucenie Boga ujawniało się przez odrzucenie podporządkowania się Jezusowi Chrystusowi. Jego zdaniem w połowie XX w. sobór "w imię tak zwanej adaptacji do sytuacji społeczeństwa w całkowitej dekadencji zmienił odwieczną proklamację: 'Trzeba, aby On królował' (1 Kor 15, 25). Twierdzi się, że ten sposób działania jest zgodny z Ewangelią, podczas gdy jest całkiem przeciwnie - podkreślił przełożony Bractwa.

Odrzuca możliwość uznania, że państwo i społeczeństwo powinno równoprawnie traktować "prawdziwą religię i wszystkie fałszywe, przyznając każdej prawo do istnienia, rozwoju i sprawowania kultu". - Masoni już wyrazili swoją radość słysząc pod kopuła bazyliki św. Piotra te tezy, które są im właściwe - zauważa bp Fellay i zamiast wolności religijnej proponuje tolerancję.

DEON.PL POLECA

Przyznając, że w tym punkcie nie ma zgody ze Stolicą Apostolską, przełożony Bractwa tłumaczy, że wolność religijna zrównuje prawdę i fałsz, zwalniając państwo i społeczeństwo od obowiązku czczenia Boga i służenia Mu. - Tak jakby Kościół zrezygnował z prerogatywy, że jest jedyną drogą zbawienia dla wszystkich ludzi. Ci, którzy w to jeszcze wierzą, o tym nie mówią. Wielu myśli przeciwnie. To ustępstwo wobec dzisiejszego świata dzieje się kosztem królestwa Naszego Pana Jezusa Chrystusa - zaznacza bp Fellay.

Krytykuje także ekumenizm, który pod pretekstem zbliżenia z braćmi odłączonymi nie głosi już - według niego - prawd zbawczych, nie zamierza już ich nawracać. - W imię wolności religijnej zaniechano tego słowa, choć się jeszcze toleruje. Gdzie jest więc Kościół Naszego Pana Jezusa Chrystusa? Gdzie się podziała duma katolików? To jego zwierzchnicy uczynili go bojaźliwym! - oświadczył bp Fellay.

Trzecim punktem niezgody jest umniejszenie władzy w Kościele. Przełożony Bractwa podkreśla, że z woli Chrystusa Kościół jest monarchią, w której pełną i bezpośrednią władzę nad każdym członkiem Kościoła ma papież - wikariusz Chrystusa na Ziemi. Tymczasem "pewna forma demokracji zaimportowana do Kościoła przez kolegialność i parlamentarną parodię konferencji biskupich" pozwala na "wszelkie nadużycia i wydaje prawo Boże na presję grup". Władza w Kościele jest dziś - zdaniem bp. Fellaya - poważnie osłabiona nie tylko z powodu kontestacji ze strony świeckich, którzy domagają się udziału we władzy, ale także od wewnątrz poprzez wprowadzenie licznych rad i komisji, które przeszkadzają w "słusznym sprawowaniu władzy delegowanej przez Naszego Pana Jezusa Chrystusa".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Fellay: Nasze stosunki z Rzymem są trudne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.