Polska i kult Najświętszego Serca Pana Jezusa

Polska i kult Najświętszego Serca Pana Jezusa
(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

Polska odegrała ważną rolę w rozwoju nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa, ponieważ to na prośbę polskich biskupów w 1765 r. papież Klemens XIII wyraził zgodę na ustanowienie liturgicznego święta Serca Jezusowego i zatwierdzenie odpowiedniego oficjum, a także formularza Mszy św. − podkreślił bp senior Zdzisław Fortuniak.

Przewodniczył on Mszy św. 6 lutego w poznańskiej katedrze z okazji 250. rocznicy ustanowienia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W homilii kaznodzieja przypomniał, że prośba polskich biskupów, zwana Memoriałem Episkopatu Polski, była punktem zwrotnym w oficjalnych dziejach nabożeństwa do Bożego Serca. − Gdy Polska otrzymała zgodę na wystosowaną prośbę, wkrótce to liturgiczne święto zostało wprowadzane przez różne kraje i diecezje − zaznaczył bp Fortniak.

Zwrócił uwagę, że Kościół od początku swych dziejów kierował uwagę na przebity bok Pana Jezusa i podkreślał wymowę tego faktu. Przypomniał słowa św. Augustyna, który napisał, że "w przebitym boku Jezusa została otwarta brama życia". − Jest to najbardziej znaczący symbol miłości Pana Jezusa do człowieka − zauważył kaznodzieja.

DEON.PL POLECA



Bp Fortuniak zaznaczył, że kult Najświętszego Serca Pana Jezusa opiera się przede wszystkim na Piśmie św. a nie na prywatnych objawieniach, choć ważną rolę w rozwoju tego kultu odegrała wizytka, św. Małgorzata Maria Alacoque.

Podkreślił, że w historii tego kultu duże znaczenie ma Poznań. − Rektor kolegium jezuickiego ks. Kasper Drużbicki, żyjący na przełomie XVI i XVI w. opracował teologiczne podstawy kultu Serca Pana Jezusa, powołując się na myśl św. Augustyna i św. Grzegorza Wielkiego − zaznaczył bp Fortuniak.

Zauważył, że w 1899 r. ukończono w Poznaniu na Jeżycach budowę kościoła, który jako pierwszy w Polsce otrzymał wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Bp Fortuniak przypomniał, że w miejscu dzisiejszego pomnika Poznańskich Krzyży na pl. Adama Mickiewicza w Poznaniu usytuowany był pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwany także Pomnikiem Wdzięczności. − Był on wotum społeczeństwa za odzyskaną niepodległość przez Polskę − podkreślił kaznodzieja. Monument odsłonięto 30 października 1932 r. Uroczystościom, w których uczestniczyły tysiące poznaniaków, przewodniczył kard. August Hlond, ówczesny prymas Polski. We wrześniu 1939 roku pomnik został zniszczony przez Niemców.

W 2011 r. powstał Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika, w skład którego wchodzą m.in. profesorowie poznańskich uczelni, członkowie Polskiej Akademii Nauk, artyści i twórcy kultury, kombatanci i harcerze. Pomnik ma stanąć w 2016 r., a kamień węgielny pod jego budowę poświęcił papież Franciszek.

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała.

Wśród najpopularniejszych form kultu Serca Jezusa oprócz samej uroczystości jest odprawiane przez cały czerwiec nabożeństwo do Serca Jezusa, Litania do Serca Jezusowego a także akt zawierzenia Sercu Jezusa.

Również liczne zakony i bractwa poświęcone są Sercu Jezusa. Najbardziej znane zgromadzenia to: sercanie, sercanki, Bracia Serca Jezusowego, siostry Sacre Coeur oraz urszulanki Serca Jezusa Konającego. Wśród bractw najliczniejsze jest Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstałe dzięki inicjatywie zgromadzenia sióstr wizytek, do którego należała św. Małgorzata Maria Alacoque.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska i kult Najświętszego Serca Pana Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.