Watykan: nadzwyczajny szczyt bliskowschodni

więcej
Radio Watykańskie / mh
01.10.2014 21:00
W Watykanie rozpocznie się jutro nadzwyczajny szczyt poświęcony sytuacji na Bliskim Wschodzie. W spotkaniu, w którym będzie uczestniczył Papież Franciszek, wezmą udział nuncjusze pracujący w tym zapalnym regionie oraz przedstawiciele Kurii Rzymskiej.

Indie: jest nadzieja dla mniejszości religijnych

więcej
Radio Watykańskie / mh
01.10.2014 19:00
"Dla bezpieczeństwa i przyszłości mniejszości religijnych w Indiach zajaśniał promyk nadziei" - oświadczył sekretarz Komisji Sprawiedliwości, Pokoju i Rozwoju przy Konferencji Episkopatu Indii. Ks. Charles Irudayam skomentował w ten sposób niedawną publikację wybitnego prawnika Faliego Sama Narimana, zatytułowaną "Mniejszości na rozdrożu". Autor porównuje obecną sytuację chrześcijan w Indiach do rozdroża, ponieważ z jednej strony istnieje ochrona konstytucyjna wyznań religijnych, ale z drugiej państwo nie stosuje skutecznych środków w celu faktycznego zapewnienia bezpieczeństwa mniejszościom.

Watykan na forum Światowej Organizacji Handlu

więcej
Radio Watykańskie / mh
01.10.2014 18:32
Wszyscy powinni korzystać z dobrodziejstw wolnego rynku. Powinna o to zadbać Światowa Organizacja Handlu, zapewniając sprawiedliwsze normy międzynarodowej wymiany handlowej. Zwrócił na to uwagę przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" w przesłaniu do uczestników forum tej organizacji, które rozpoczęło się dziś w Genewie. Słowa przedstawiciela Watykanu zostały odczytane zaraz po wystąpieniu sekretarza generalnego ONZ.

Kapłan-charyzmatyk był śledzony przez Watykan

więcej
KAI / mh
01.10.2014 18:27
Prawie 10 lat Kongregacja Nauki Wiary śledziła brazylijskiego kapłana ks. Marcelo Rossiego, znanego w swym kraju członka katolickiego ruchu charyzmatycznego. Ujawnił to ukazujący się w São Salvador da Bahia dziennik "Correio", powołując się na anonimowego miejscowego duchownego. Oskarżył on bardzo popularnego w tym kraju kapłana o "kult własnej osoby" i odchylenia w praktykach katolickich, zmieniające liturgię mszalną "w cyrk". "Śledztwo" zakończyło się w 2009 oczyszczeniem księdza z wszystkich zarzutów.

Patriarchat moskiewski przeciw grekokatolikom

więcej
Radio Watykańskie / mh
01.10.2014 17:57
Wysoki przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego kolejny raz wystąpił z oskarżeniami pod adresem Kościoła greckokatolickiego. Sekretarz patriarchalnego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych ds. Stosunków Międzychrześcijańskich hieromonach Stefan Igumnow zarzucił grekokatolikom popieranie radykalnych sił, a tym samym eskalację antyrosyjskich i antyprawosławnych nastrojów na Ukrainie.

Biuro Duszpasterstwa Emigracji już działa

więcej
KAI / ptsj
01.10.2014 15:58
Jak najlepszego "wiązania Polonii z Polską" życzył dziś abp Stanisław Gądecki pracownikom Biura Duszpasterstwa Polskiej Emigracji. Przewodniczący Episkopatu poświęcił pomieszczenia Biura, które tym samym oficjalnie rozpoczęło działalność. Placówka, która rozpoczyna działalność w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, ma koordynować współpracę między polskimi duszpasterzami na całym świecie a KEP.

Dzień Dziecka Utraconego - obchody 15 X

więcej
KAI / ptsj
01.10.2014 15:38
W Polsce, według statystyk, co roku umiera około 50 tysięcy dzieci, z czego najwięcej, bo 40 tysięcy - w okresie prenatalnym. Z myślą o nich i ich rodzinach, 15 października obchodzony będzie na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. W Polsce jego inicjatorem było w 2004 roku "Dlaczego" - Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych.

Wyzwania stojące przed zakonami w Polsce

więcej
KAI / ptsj
01.10.2014 15:22
O wyzwaniach związanych z Rokiem Życia Konsekrowanego, zmianie wizerunku zakonników i przygotowaniach do ŚDM w Krakowie mówił w rozmowie z KAI o. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Dzisiaj w Warszawie zakończyło się dwudniowe spotkanie tego gremium.

List Episkopatu przed XIV Dniem Papieskim

więcej
KAI / ptsj
01.10.2014 14:54
Świętość nie rodzi się w próżni. Wzrastanie do świętości domaga się przyjaznego środowiska, wspólnoty żyjącej ewangelicznymi zasadami i gwarantującej wzajemne wsparcie - napisali biskupi w liście Episkopatu Polski zapowiadającym XIV Dzień Papieski. Będzie on obchodzony w niedzielę 12 października pod hasłem "Jan Paweł II - Świętymi bądźcie!".

Rodzina - potężne narzędzie ewangelizacji

więcej
KAI / ptsj
01.10.2014 10:43
Na kryzys ojcostwa, potrzebę ewangelizacji w rodzinie i przez rodzinę, oraz rolę domu w postrzeganiu Kościoła i przeżywaniu wiary zwracał uwagę bp Roman Pindel, który przewodniczył 30 września Mszy św. w parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Cieszynie Mnisztwie.

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?