Dlaczego piszemy na drzwiach C+M+B?

(fot. Christiano Betta / flickr.com / CC BY)

Co roku 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwaną świętem Trzech Króli. O tym skąd wzięły się imiona mędrców i dlaczego w ten dzień wierni piszą kredą na drzwiach mówi ks. prof. Jacek Nowak.

 

Ks. Nowak z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wyjaśnia, że w czasie uroczystości Objawienia Pańskiego, a więc Epifanii, chrześcijanie upamiętniają trzy biblijne wydarzenia: pokłon trzech króli, chrzest Jezusa oraz pierwszy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej.

 

- Święto Objawienia Pańskiego powstało w Egipcie w III wieku. 6 stycznia jedna z sekt chrześcijańskich czciła tam chrzest Chrystusa, który traktowała jako pełne objawienie Syna Bożego. Według wyznawców tej sekty, dopiero w chwili chrztu nastąpiło ujawnienie dwóch natur Jezusa: ludzkiej i boskiej - mówi profesor UKSW.

 

Data święta Epifanii związana była z wierzeniami staroegipskimi. 6 stycznia obchodzono święto narodzenia boga światła. Wierzono, że nocą poprzedzającą święto, kiedy rodził się nowy bóg, wody Nilu zamieniały się w krew. "W wielu miejscach piasek na nabrzeżach Nilu ma czerwony kolor - wyjaśnia ks. Nowak - a że jest to pora deszczowa, rzeka zabierała ten piasek i woda rzeczywiście mogła stawać się czerwona". Czerwone wody Nilu posłużyły chrześcijanom do zastąpienia wierzeń pogańskich ukazaniem pierwszego biblijnego cudu Jezusa w Kanie Galilejskiej, gdzie Chrystus wodę przemienił w wino.

 

Trzecim wydarzeniem, o którym mówi się w czasie Epifanii jest pokłon mędrców, którzy przybyli do nowo narodzonego Jezusa. Wtedy to miało nastąpić symboliczne objawienie się Chrystusa całemu ówczesnemu światowi.

 

Ks. Nowak zauważa, że w Biblii nie ma mowy o odwiedzających Jezusa królach, ale raczej mędrcach. Stwierdzenie, że Jezusa odwiedzili monarchowie pochodzi od Cezarego z Arles. W VI w. mnich na podstawie starotestamentowego Psalmu 72, w którym mowa o królach oddających Bogu pokłon, wywnioskował, że mędrcy musieli być władcami.

 

- Nie wiemy także, ilu było mędrców. Jednak Cezary z Arles na podstawie Ewangelii wg św. Mateusza i wymienionej tam liczby darów przyniesionych Jezusowi (mirra, kadzidło i złoto) określił, że mędrców było trzech - dodaje.

 

Według innej interpretacji liczby monarchów, królowie mieli być przedstawicielami wszystkich stron świata, a w starożytności znano tylko trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Dlatego też do dziś w stajenkach bożonarodzeniowych władcy pokazywani są jako osoby o różnym kolorze skory.

W Biblii nie pojawiają się również imiona mędrców. Skąd więc się one wzięły? Ks. prof. Nowak tłumaczy, że mędrców nazwano Kacprem, Melchiorem i Baltazarem dopiero w średniowieczu.

 

- Epifania związana była z trzema wydarzeniami: chrztem - po łacinie +Baptesimus+, weselem w Kanie Galilejskiej - +Matrimonium+ i z pokłonem mędrców - co oddano wyrazem +Cogito+ - poznaję - wyjaśnia teolog. Identyczne litery: C, M i B rozpoczynały również inne wyrażenia: +Christus Multorum Benefactor+ - Chrystus wielu (osobom) dobroczyńcą oraz +Christus Mansionem Benedicat+ - Chrystus mieszkania błogosławi".

 

Ks. Nowak wyjaśnia, że ok. IX wieku wzięto inicjały powracające w tych trzech wyrażeniach i utworzono od nich imiona trzech królów: Casper (Kacper), Melchior i Baltazar. Te same inicjały do dzisiaj wierni piszą kredą w święto Epifanii na drzwiach swoich mieszkań, chociaż wiele osób łączy ten skrót jedynie z imionami mędrców.

 

Jak zaznacza teolog, zwyczaj pisania kredą znaków na drzwiach jest bardzo stary - pochodzi jeszcze ze starotestamentowej Księgi Wyjścia. Tam mowa jest o przejściu przez Egipt Anioła Śmierci, który zabijał pierworodnych, omijając domy oznaczone krwią baranka. Stąd wziął się wśród Żydów zwyczaj znakowania wejść do swoich namiotów, co miało być symbolem tego, że Jahwe jest wśród nich. Zwyczaj ten zaadaptowany został także i przez chrześcijan.

Czytaj dalej...

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.71

Liczba głosów:

79

Komentarze użytkowników (27)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~JadziulaG 18:03:53 | 2014-01-07
zajrzałem do źródeł i wiem  Mszał Rzymski (egzemplarz 1930r) podając formę błogosławieństwa Krzyżyki stawia po poszczególnych słowach formuły więc wygląda na to że prawidłowa wersja to: C+M+B+ 2014
Błogosławieństwo zawiera trzy krzyżyki :) <><

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Sepiah 22:19:34 | 2014-01-06
A czy to przypadkiem nie jest tekst przedsoborowy?


Tekst błogosławienia kredy:
K. Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, <b>aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara<b/>, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego.

...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Vega 17:01:07 | 2014-01-06
M0cna wszystko jest okey. Nie musisz ścierać C i pisać K..

...
No właśnie, w obliczu takich straszliwych problemów życiowych można tez przykleić fototapetę

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~chrysorroas 11:38:07 | 2014-01-06
Niby jakiś profesor a popełnia dość bzdurny błąd myślowy. Zresztą typowy dla modernistów, bo oni swoją mentalność chętnie przypisują komuś.
Cezary z Arles nie dlatego coś podaje, bo tak sobie wymyślił, lecz poświadcza jedynie sobie znaną tradycję.
Kojarzenie mędrców z królami jest zresztą dość uzasadnione, a to z dwóch powodów:
- na Wschodzie więcej było królów-mędrców niż wojowników
- ich dary mają charakter królewski, gdyż stanowią najcenniejsze i najbardziej luksusowe rzeczy.

Przeciw modernistycznej interpretacji napisu C M B, czyli odmawianiu związku z imionami Trzech Króli przemawia przede wszystkim oczywista okoliczność, iż dzisiejsze święto jest z pewnością starsze niż zwyczaj błogosławienia domów w związku z tym świętem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Wzrost wiary 10:37:49 | 2014-01-06
Leon diabełu, a może cię pokropić wodą święconą? Może wtedy odzyskasz rozum.

...Weź już! W  pewnych kewstiach można się nie zgadzać z Deonem.pl ale na MiłośćBoską! nieprzeklinajmy siebie nawzajem!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Wzrost wiary 10:36:47 | 2014-01-06
Dlaczego C+M+B?

http://wzrostwiary.blogspot.com/2014/01/dlaczego-cmb.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Eatrera executors 03:34:56 | 2014-01-06
c+m+b - ciemnota + matolki + brednie - cala istota i tajemnica kosciola

...
a ty do jakiego kosciola nalezysz? .....zal ze na jego stronie nie ma tylu odwiedzajacych to musial na Deon napisac sobie bo ktoz odwiedza jakas tam jego stronke o ile ja ma.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Nah`tah ni 16:58:00 | 2013-01-06
Dobrze, a pytanie za 100 punktów, kredki i ostrzytko. Z której strony piszecie i dlaczego?
Od wnętrza mieszkania czy od zewnątrz? Na drzwiach czy na ościeżnicy? Jest jakiś etnolog co by wiedział, jak to drzewiej bywało (i dlaczego)? Biorąc pod uwagę korzenie żydowskie i odwołanie do pomazania drzwi, wypadałoby, że drzwi i od zewnątrz.
No i od zewnatrz się przcież pisze!K+M+B=2013!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ola 14:57:26 | 2013-01-06
Tekst błogosławienia kredy:
K. Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, <b>aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara<b/>, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~DNA 09:11:55 | 2013-01-06
Leon diabełu, a może cię pokropić wodą święconą? Może wtedy odzyskasz rozum.

Oceń 1 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?