Św. Jan Berchmans - wierny małym sprawom

Marek Wójtowicz SJ
Czwartek, 26 listopada 2015, godz. 08:45
Jan urodził się 13 marca w 1599 roku w Diez we Flandrii (Belgia). Rodzice nie byli zamożni, jego ojciec był garbarzem. Chłopiec był bardzo zdolny i chłonny wiedzy. Gdy nie było ich stać rodziców na zapłacenie szkoły, gdy ciężko zachorowała jego mama, dalsze kształcenie zapewnił mu miejscowy ksiądz proboszcz. Odkrywając w sobie głos Bożego powołania, Jan z wielką gorliwością uczył się łaciny. Potem kontynuował naukę w kolegium jezuitów w Mechlin, gdzie wstąpił do Sodalicji Mariańskiej.
więcej

Franciszek w Kenii: Nie może być przemocy w imię Boga

KAI / jm
Czwartek, 26 listopada 2015, godz. 08:24
Jakże ważne, abyśmy byli rozpoznawani jako prorocy pokoju, pokój czyniący, którzy zachęcają innych do życia w pokoju, zgodzie i wzajemnym szacunku! Niech Wszechmogący poruszy serca tych, którzy dopuszczają się tej przemocy" - powiedział Franciszek podczas spotkania międzyreligijnego i ekumenicznego w nuncjaturze apostolskiej w Nairobi. Przypomniał, że Bóg, któremu służymy jest Bogiem pokoju.
więcej

#Ewangelia:Uczeń Chrystusa ma lepiej

Mieczysław Łusiak sj
Czwartek, 26 listopada 2015, godz. 07:09
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Skoro ujrzycie Jerozolimę otoczoną przez wojska, wtedy wiedzcie, że jej spustoszenie jest bliskie. Wtedy ci, którzy będą w Judei, niech uciekają w góry; ci, którzy są w mieście, niech z niego uchodzą, a ci po wsiach, niech do niego nie wchodzą.
więcej

Małżeństwo na odległość. Jak przetrwać?

Ks. Marek Dziewiecki, Marta Jacukiewicz
Czwartek, 26 listopada 2015, godz. 07:00
Pierwszym warunkiem poradzenia sobie z tego typu trudnymi sytuacjami jest troska o bliską więź z Bogiem. Według mnie to rzecz absolutnie najważniejsza!
więcej

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 21, 20-28

Na dobranoc
Mariusz Han SJ

Środa, 25 listopada 2015, godz. 21:37
Będą znaki i to wszędzie…
więcej

Afrykańska pielgrzymka Franciszka - RV

Radio Watykańskie
pk
Środa, 25 listopada 2015, godz. 21:10
W Magazynie: Afrykańska pielgrzymka Franciszka. Dzień pierwszy - wezwanie do budowania sprawiedliwości, dobra wspólnego i i uczciwego porządku społecznego.
więcej

Papież: naśladujcie na co dzień Chrystusa

RV / pk
Środa, 25 listopada 2015, godz. 20:33
Do naśladowania przykładu Chrystusa w codziennym życiu zachęcił wiernych Ameryki Południowej Franciszek w orędziu przesłanym do uczestników obchodów 500. rocznicy rozpoczęcia jej ewangelizacji.
więcej

"Papież w pielgrzymce wybrał to, co małe i słabe"

PAP / pk
Środa, 25 listopada 2015, godz. 19:46
Stawiając na Republikę Środkowoafrykańską jako jeden z celów swojej pierwszej wizyty na naszym kontynencie, papież wybrał to, co jest małe i to, co słabe: ubogiego, który płacze i którego Pan wysłuchuje. Taki pogląd wyraził na kilka dni przed przylotem Franciszka do Afryki metropolita stolicy tego kraju - Bangi, abp Dieudonné Nzapalainga.
więcej

Patriarchat Moskiewski odwołał podóż do Stambułu

KAI / pk
Środa, 25 listopada 2015, godz. 19:06
Delegacja Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) z metropolitą wołokołamskim Hilarionem na czele odwołała podróż do Stambułu, która miała się rozpocząć 25 listopada. Na drugi dzień zaplanowano rozmowy gości z Rosji z kierownictwem tureckiego Zarządu ds. Religii.
więcej

"Przemoc i terroryzm karmią się strachem i desperacją"

PAP / pk
Środa, 25 listopada 2015, godz. 17:21
W pierwszym przemówieniu w Afryce papież Franciszek, który rozpoczął w środę wizytę w Kenii, mówił, że przemoc, konflikty i terroryzm karmią się strachem i desperacją, rodzącymi się z ubóstwa i frustracji. Apelował o sprawiedliwość i solidarność.
więcej

Jak doszło w Kościele do podziału ról na męskie i kobiece?

Pomocnik Historyczny POLITYKI Ziemskie Dzieje Kościoła/ Marcin Makowski
Środa, 25 listopada 2015, godz. 15:35
Historycy uważają, że kobiety stanowiły większość wczesnochrześcijańskich wspólnot oraz pełniły w nich istotne funkcje. Z nastaniem średniowiecza zarządzanie Kościołem przeszło w ręce mężczyzn. Zobacz, jak na przestrzeni wieków zmieniała się rola kobiet w życiu Kościoła.
więcej

Serwis Radia Watykańskiego - 25.11.2015

Radio Watykańskie
pk
Środa, 25 listopada 2015, godz. 15:33
Wysłuchaj Serwisu Radia Watykańskiego - 25.11.2015
więcej

Papież o wizycie w Kenii: "boję się tylko komarów"

KAI / PAP / pk
Środa, 25 listopada 2015, godz. 14:54
Papież Franciszek przybył w środę do Kenii, która jest pierwszym etapem jego sześciodniowej wizyty w Afryce. W jej trakcie odwiedzi także Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską.
więcej

"Kenia z wielką radością czeka na Franciszka"

PAP / pk
Środa, 25 listopada 2015, godz. 14:39
Pogłębienie wiary, wezwanie do jedności, sprawiedliwości społecznej a także walki z korupcją - to zdaniem o. Marcina Karwota główne oczekiwania wobec rozpoczynającej się dzisiaj trzydniowej wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Kenii.
więcej

Abp Gądecki na Jasnej Górze: pragniemy dać znak Europie

PAP / pk
Środa, 25 listopada 2015, godz. 14:31
Dziś na Jasnej Górze nastąpi symboliczna inauguracja obchodów jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.
więcej

"Internet może pomóc skrócić cierpienia czyśćcowe"

KAI / ml
Środa, 25 listopada 2015, godz. 13:05
"Umieszczenie listy zmarłych wypominanych na stronie internetowej parafii może służyć znacznemu zwiększenie modlitw w ich intencji, a tym samym skrócić im pokutę w czyśćcu" - podkreśla ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Osiedle Brzeszcze.
więcej

Minister Radziwiłł w Watykanie

KAI / ml
Środa, 25 listopada 2015, godz. 11:29
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wziął udział w XXX Międzynarodowej Konferencji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia odbywającej się w Watykanie - poinformowało ministerstwo zdrowia.
więcej

II Międzynarodowe Spotkanie Przygotowawcze do ŚDM

KAI / ml
Środa, 25 listopada 2015, godz. 11:23
Od jutra (25 listopada) do niedzieli (29 listopada) w Polsce prawie 300 osób z całego świata będzie omawiać stan przygotowań i sposoby uczestnictwa pielgrzymów z różnych kontynentów na Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016.
więcej

Dzień Ochrony Dzieci przed Wykorzystaniem Seksualnym

KAI / ml
Środa, 25 listopada 2015, godz. 10:58
Z inicjatywy Rady Europy 25 listopada jest po raz pierwszy obchodzony jako Dzień Ochrony Dzieci przed Wykorzystaniem Seksualnym. W ten sposób RE chce zwrócić uwagę na problem i konieczność działań prewencyjnych.
więcej

Ofiary przemocy domowej pozdrawiają papieża

KAI / ml
Środa, 25 listopada 2015, godz. 10:51
Dziś rano o godz. 7.15 przed papieską rezydencją w Domu Świętej Marty pozdrowiło Ojca Świętego udającego się do Afryki 11 kobiet z sześciorgiem dzieci.
więcej

Chrześcijaństwo od Jezusa do Franciszka

Polityka.pl
Środa, 25 listopada 2015, godz. 10:50
18 listopada ukaże się Pomocnik Historyczny POLITYKI Ziemskie dzieje Kościoła. Bogato ilustrowane wydanie specjalne poświęcone jest liczącej ponad dwa tysiące lat historii Kościoła rzymskiego, od jego zarania po czasy współczesne.
więcej

Papież wyruszył w podróż do Afryki

PAP / ml
Środa, 25 listopada 2015, godz. 08:43
Papież Franciszek wyruszył w środę rano w swą pierwszą podróż do Afryki. W ciągu sześciu dni odwiedzi Kenię, Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską.
więcej

Bóg do nas mówi. Jak Go słuchać?

Szum z Nieba
Kamila Rybarczyk
Środa, 25 listopada 2015, godz. 08:15
Bóg mówi do nas na spotkaniach modlitewnych w taki sposób, że możemy zrozumieć Jego słowa i rozpoznać Jego głos. Przeczytaj i dowiedz się, jak to zrobić.
więcej

Jak być mężnym człowiekiem?

James F. Keenan SJ
Środa, 25 listopada 2015, godz. 07:57
Męstwo - pojęcie, które kojarzy się zazwyczaj z wojną, ratownikami i bohaterstwem. To prawda. Czy w codziennym życiu tez możemy go doświadczyć? - na pytanie odpowiada James F. Keenan SJ.
więcej

Na czym polega otwarcie Kościoła?

Maskacjusz
bp Grzegorz Ryś

Środa, 25 listopada 2015, godz. 07:27
Bp Grzegorz Ryś o tym, co miał na myśli sobór, mówiąc o "otwarciu Kościoła"
więcej
lista archiwalnych aktualności

Papież Franciszek 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook