Sejm uczcił pamięć reżysera Rybkowskiego

PAP/ ad

Sejm przyjął w piątek uchwałę ws. uczczenia pamięci twórcy filmowego Jana Rybkowskiego, reżysera m.in. serialu "Chłopi". 4 kwietnia przypada 100. rocznica urodzin artysty.

Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, spuścizna filmowa Rybkowskiego jest imponująca i różnorodna, obejmuje kilkadziesiąt filmów, wśród nich filmy kostiumowe, dramaty wojenno-okupacyjne, filmy psychologiczne, fabularne i komediowe.

Przypomniano, że Rybkowski był także pedagogiem. W 1972 r. został pracownikiem naukowym Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1974-1978 piastował funkcję dziekana Wydziału Reżyserskiego tej uczelni.

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Rybkowskiego, a także 25. rocznica jego śmierci.

Rybkowski, reżyser, scenograf i pedagog, urodził się 4 kwietnia 1912 r. w osadzie Bolesławów
(obecnie część Ostrowca Świętokrzyskiego). Kształcił się w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, w klasie architektury wnętrz i na Wydziale Reżyserii Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Jako scenograf współpracował m.in. ze stołecznym Teatrem Ateneum.

Jako twórca filmowy Rybkowski wyreżyserował m.in. komedie z Tadeuszem Fijewskim w obsadzie - "Kapelusz pana Anatola" (1957), "Pan Anatol szuka miliona" (1958) i "Inspekcja pana Anatola" (1959), film psychologiczny z akcją osadzoną w lutym 1945 r., pt. "Dziś w nocy umrze miasto" (1961), film historyczny "Gniazdo" (1974), a także seriale "Chłopi" (1972, na podstawie powieści Władysława Reymonta) i "Kariera Nikodema Dyzmy" (1980, reżyseria wspólnie z Markiem Nowickim, na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza).

Artysta zmarł 29 grudnia 1987 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm uczcił pamięć reżysera Rybkowskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.