Odkryto system siedmiu planet podobnych do Ziemi [WIDEO]

PAP / pk
Środa, 22 lutego 2017, godz. 20:01
Aż siedem planet krąży w układzie odległym od nas "zaledwie" 40 lat świetlnych. Mają one rozmiary podobne do Ziemi, mogą tam panować ziemskie temperatury i istnieć woda w stanie ciekłym. O odkryciu poinformowała NASA i Europejskie Obserwatorium Południowe ESO.
więcej

Skuteczny sposób na walkę ze smogiem w miastach

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Poniedziałek, 20 lutego 2017, godz. 09:30
Gęsto zadrzewione parki i skwery mogą stworzyć w warunkach miejskich enklawy niemal pozbawione szkodliwych pyłów obecnych w atmosferze - mówi PAP ekolog roślin, dr hab. Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
więcej

Unikatowy dokument nt. Azteków badany w Polsce

PAP - Nauka w Polsce
/ Szymon Zdziebłowski / pk
Czwartek, 16 lutego 2017, godz. 08:44
Jest niepozorny. Liczy 80 wydłużonych kartek; formatem i objętością przypomina atlas samochodowy. To unikatowy fragment spisu ludności azteckiej z obszaru dzisiejszego Meksyku, który wykonano 500 lat temu. Dokument odkryto kilkanaście lat temu w... Bibliotece Jagiellońskiej UJ w Krakowie.
więcej

W Rzeszowie testują nową metodę walki z bólem

PAP / pk
Wtorek, 14 lutego 2017, godz. 09:21
Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono zabieg z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej. Dzięki terapii możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80 proc. - informuje "Puls Biznesu".
więcej

Meteoryt poszukiwany na warmińsko-mazurskich mokradłach

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Poniedziałek, 13 lutego 2017, godz. 09:49
We wrześniu niebo Warmii i Mazur przeciął meteor, którego część spadła 4 km na południe od miejscowości Reszel na podmokłym, trudno dostępnym terenie. Pierwsze poszukiwania nie przyniosły rezultatu, ale na wiosnę planowane są kolejne. Znalezienie meteorytu to szansa na zbadanie materii pamiętającej początki Układu Słonecznego.
więcej

Dzięki tym dwóm rzeczom można uniknąć połowy nowotworów

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Wtorek, 31 stycznia 2017, godz. 09:04
Zdrowia dieta i regularna aktywność fizyczna mogą się przyczynić do zmniejszenia o połowę liczby zachorowań na nowotwory złośliwe - mówili eksperci w piątek w stolicy podczas II Narodowego Kongresu Żywieniowego.
więcej

Wszechświat zamknięty w sarkofagu

PAP - Nauka w Polsce
/ Szymon Zdziebłowski / pk
Poniedziałek, 30 stycznia 2017, godz. 09:48
Około trzy tysiące lat temu doszło w Egipcie do rewolucji - kapłani, przejąwszy władzę w Tebach, wywrócili do góry nogami praktyki związane z pogrzebem.
więcej

Gdy uszy słyszą Haendla, a ciało podpowiada Sex Pistols

PAP - Nauka w Polsce
/ Ewelina Krajczyńska / pk
Poniedziałek, 30 stycznia 2017, godz. 07:51
Choć ciało pomaga nam w odczuwaniu i produkcji dźwięków, w Europie tę cielesną ekspresję odsunęliśmy na dalszy plan. Dlatego, nawet jeśli na koncercie muzyki Haendla mamy chęć ruszać się jak do muzyki Sex Pistols, to raczej tego nie zrobimy. Chyba, że ktoś jest nieskrępowanym konwencjami chemikiem.
więcej

Jak Polacy radzą sobie z dzikimi zwierzętami w miastach?

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Czwartek, 26 stycznia 2017, godz. 10:25
W miastach tuż pod naszym nosem tętni życiem świat równoległy, zamieszkany nie tylko przez karaluchy, szczury i gołębie, ale też przez lisy, dziki, szopy pracze, a nawet papugi. Jakie zwierzęta można spotkać w miastach i co zrobić, by to sąsiedztwo nie było problemem wyjaśniają naukowcy z Zielonej Góry i Poznania.
więcej

Polacy wezmą udział w budowie największego teleskopu świata

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Środa, 25 stycznia 2017, godz. 08:59
Polscy inżynierowie wezmą udział w budowie elementów największego teleskopu świata - Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), poinformowała firma SENER Polska.
więcej

 

 

 

 

Po godzinach 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook