Rodzina łagodzi obyczaje? Roztocza zyskują na towarzystwie swoich krewnych

PAP - Nauka w Polsce
Ludwika Tomala / pk
Poniedziałek, 20 marca 2017, godz. 06:04
Rywalizacja między samcami staje się mniej zacięta, traktowanie samic łagodniejsze, a w populacji rodzi się więcej potomstwa, jeśli roztocza przez kilka pokoleń są wystawione na towarzystwo swoich krewniaków. Tę ewolucyjną zależność pokazali w eksperymencie badacze z Poznania.
więcej

Naukowcy wreszcie wiedzą, co podgrzewa koronę słoneczną

PAP - Nauka w Polsce
/ Ewelina Krajczyńska / pk
Czwartek, 16 marca 2017, godz. 10:14
Zwykle im dalej od źródła ciepła, np. płomienia świecy czy piecyka, tym chłodniej. Inaczej jest na Słońcu. Korona słoneczna jest znacznie gorętsza niż warstwy położone bliżej słonecznego jądra. Naukowcy długo zastanawiali się, dlaczego tak się dzieje. Teraz udało im się wykazać, że koronę słoneczną mogą podgrzewać tzw. fale Alfvéna.
więcej

Jak trwoga, to naprawdę opłaca się "iść do Boga"

PAP - Nauka w Polsce
Ewelina Krajczyńska / pk
Wtorek, 14 marca 2017, godz. 09:39
Jak trwoga to do Boga? Naukowcy, badając reakcje mózgowe katolików - wykazali, że taka strategia naprawdę przynosi korzyści. Dogmatyczne przekonania religijne stanowią bufor zabezpieczający przed lękiem i przynoszą ulgę w trudnych chwilach.
więcej

Czy ryby też mają gorączkę, gdy są chore?

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Czwartek, 9 marca 2017, godz. 10:36
Gorączka, która pomaga w walce z chorobą, pojawia się nie tylko wśród zwierząt stałocieplnych (np. ssaków), ale i np. wśród ryb. A u nich przecież temperatura ciała zależy przecież od temperatury otoczenia. Tzw. gorączce behawioralnej ryb przyjrzeli się badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej

Pierwszy ślad różnic między materią a "zwykłą" antymaterią

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Poniedziałek, 6 marca 2017, godz. 10:13
Świat wokół nas jest zbudowany głównie z barionów, cząstek składających się z trzech kwarków. Dlaczego nie ma w nim antybarionów, skoro tuż po Wielkim Wybuchu materia i antymateria powstawały w dokładnie takich samych ilościach? W eksperymencie LHCb przy Wielkim Zderzaczu Hadronów właśnie natrafiono na pierwszy ślad różnic między barionową materią a antymaterią.
więcej

Bezcenne bezdroża; Ziemia jest pocięta na setki tysięcy kawałeczków

PAP - Nauka w Polsce
/ Ludwika Tomala / pk
Piątek, 3 marca 2017, godz. 09:03
Drogi, ulice, szosy czy autostrady dzielą Ziemię na co najmniej 600 tys. kawałków. A im mniejsze są te kawałki, tym zwykle gorzej dla dzikiej przyrody. Naukowcy - również z Polski - sporządzili światową mapę bezdroży.
więcej

Odkryto system siedmiu planet podobnych do Ziemi [WIDEO]

PAP / pk
Środa, 22 lutego 2017, godz. 20:01
Aż siedem planet krąży w układzie odległym od nas "zaledwie" 40 lat świetlnych. Mają one rozmiary podobne do Ziemi, mogą tam panować ziemskie temperatury i istnieć woda w stanie ciekłym. O odkryciu poinformowała NASA i Europejskie Obserwatorium Południowe ESO.
więcej

Skuteczny sposób na walkę ze smogiem w miastach

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Poniedziałek, 20 lutego 2017, godz. 09:30
Gęsto zadrzewione parki i skwery mogą stworzyć w warunkach miejskich enklawy niemal pozbawione szkodliwych pyłów obecnych w atmosferze - mówi PAP ekolog roślin, dr hab. Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
więcej

Unikatowy dokument nt. Azteków badany w Polsce

PAP - Nauka w Polsce
/ Szymon Zdziebłowski / pk
Czwartek, 16 lutego 2017, godz. 08:44
Jest niepozorny. Liczy 80 wydłużonych kartek; formatem i objętością przypomina atlas samochodowy. To unikatowy fragment spisu ludności azteckiej z obszaru dzisiejszego Meksyku, który wykonano 500 lat temu. Dokument odkryto kilkanaście lat temu w... Bibliotece Jagiellońskiej UJ w Krakowie.
więcej

W Rzeszowie testują nową metodę walki z bólem

PAP / pk
Wtorek, 14 lutego 2017, godz. 09:21
Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono zabieg z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej. Dzięki terapii możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80 proc. - informuje "Puls Biznesu".
więcej

 

 

 

 

Po godzinach 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook