Zmienia się skład kolegium kardynalskiego. Jeden z hierarchów odchodzi z grona kardynałów-elektorów

Zmienia się skład kolegium kardynalskiego. Jeden z hierarchów odchodzi z grona kardynałów-elektorów
Fot. Depositphotos
KAI / pk

Pierwszy kardynał z Laosu, administrator apostolski Luang Prabang, Louis-Marie Ling Mangkhanekhoun 8 kwietnia ukończy 80 lat. W związku z tym odejdzie z grona purpuratów upoważnionych do udziału w ewentualnym konklawe. Od poniedziałku Kolegium Kardynalskie będzie liczyło 238 członków, w tym 128 - kardynałów-elektorów.

W zamieszkanym w większości przez buddystów Laosie katolicy są niewielką mniejszością - stanowią około 1,5 procent ludności. Kard. Mangkhanekhoun zyskał reputację zaangażowanego duszpasterza, między innymi dzięki swoim wizytom w odległych górskich wioskach.

Kim jest kard. Luang Prabang, Louis-Marie Ling Mangkhanekhoun

Pod koniec 2017 r. papież Franciszek mianował bp Mangkhanekhouna wikariuszem apostolskim Wientianu. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej nadał  byłemu wikariuszowi apostolskiemu w Pakse godność kardynała. Wikariaty apostolskie są tylko wstępnym etapem niezależnych diecezji, jednak wikariusz ma de facto takie same zadania jak biskup diecezjalny. Bardzo rzadko zdarza się, aby wikariusz apostolski otrzymał rangę kardynała. W 2019 r., po osiągnięciu granicy wieku 75 lat dla biskupów, został mianowany administratorem apostolskim Luang Prabang, starego królewskiego miasta kraju (do 1975 r.).

Kard. Mangkhanekhoun jest pierwszym purpuratem z Laosu. Jego biografia odzwierciedla trudną sytuację chrześcijan w tym kraju leżącym w Azji Południowo-Wschodniej, który od 1975 r. znajduje się pod rządami komunistów. W latach 1984-1987 spędził trzy lata w więzieniu, a święcenia kapłańskie przyjął w obozie dla uchodźców. Podczas wizyty w Watykanie opowiedział papieżowi o swoim pobycie w więzieniu, co wywarło na Ojcu Świętym głębokie wrażenie.

DEON.PL POLECA


Louis-Marie Ling Mangkhanekhoun urodził się 8 kwietnia 1944 w miejscowości Bonha-Louang. Formację katolicką i akademicką uzyskał w swoim kraju i w Kanadzie. Święcenia kapłańskie przyjął 5 listopada 1972 i został inkardynowany do wikariatu apostolskiego Vientiane - stolicy kraju. Jako kapłan wyróżniał się wielką gorliwością duszpasterską, odwiedzał najbardziej nawet oddalone wspólnoty wiernych w górach i innych trudno dostępnych miejscach a w trosce o duchowy rozwój swej jednostki kościelnej założył w swym wikariacie "szkołę katechistów”. 30 października 2000 Jan Paweł II mianował go wikariuszem apostolskim w Paksé, wynoszą go jednocześnie do godności biskupa tytularnego; sakry udzielił mu 22 kwietnia następnego roku w katedrze Najświętszego Serca w Paksé wikariusz apostolski stolicy bp Jean Khamsé Vithavong. 2 lutego br. Franciszek powierzył mu także obowiązki administratora apostolskiego "sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis" wikariatu Vientiane. 28 czerwca 2017 roku Ojciec Święty włączył go do Kolegium Kardynalskiego. 30 listopada 2019 roku został wikariuszem apostolskim Luang Prabang. W latach 2009-2014 Mangkhanekhoun był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Laosu i Kambodży.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Zmienia się skład kolegium kardynalskiego. Jeden z hierarchów odchodzi z grona kardynałów-elektorów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.