W Warszawie rozdano Feniksy 2010

W Warszawie rozdano Feniksy 2010
Feniksy - nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. (fot. Łukasz Kraczka/DEON.pl)
psd / Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Podczas uroczystego otwarcia XVI Targów Wydawców Katolickich ogłoszone zostały wyniki konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2010 za wybitne osiągnięcia edytorskie z zakresu literatury religijnej.

Otwierając XVI Targi Wydawców Katolickich bp Tadeusz Pikus podkreślił, że są one wielkim wydarzeniem kulturalnym, ale również religijnym i społecznym. Wyraził radość, że impreza ta gromadzi liczne wydawnictwa z Polski a także gości specjalnych z zagranicy. - Niech te targi będą także świętem kultury duchowej – życzył również dyrektor XVI TWK ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

DEON.PL POLECA


Bp Pikus przypomniał, że tegoroczne targi miały się odbyć w kwietniu, ale zostały przełożone z powodu żałoby narodowej. – Wspominając tych, którzy stracili życie w sposób tragiczny i niespodziewany a byli to reprezentanci wszystkich środowisk i światopoglądów uczcijmy ich pamięć – zachęcał zebranych, po czym odmówił modlitwę za zmarłych.

Pracę na rzecz „tego szczególnego segmentu rynku książki” jaką jest książka katolicka docenił w specjalnym liście skierowanym do organizatorów XVI Targów Wydawców Katolickich minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Wyraził nadzieję, że targi te będą zajmowały coraz silniejszą pozycję w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Warszawy.

Z kolei prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wyraziła radość z nowej lokalizacji tej imprezy. – Arkady Kubickiego są wyjątkowo pięknym i bardzo prestiżowym miejscem. To miejsce w sercu Warszawy i niewątpliwie będzie więcej odwiedzających stoiska wydawców – mówiła.

Nagrody zostaną wręczone dziś wieczorem podczas uroczystej gali w Bazylice pw. Najświetszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze. Początek uroczystości zaplanowano na godz. 19.30.


Edycja Świętego Pawła

Za „Beskidzkie rekolekcje. Dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich” Wandy Półtawskiej.

uzasadnienie:

To poruszające świadectwo zażyłości chwilami wręcz intymnej, której głębia kryje się w słowach przywołujących niezwykłe powinowactwo serc tak bliskich sobie, bo zapatrzonych w Boga.

wyróżnienie:

Wydawnictwa W drodze

za „Pieśń słoneczną Róży Bluszcz” Jana Grzegorczyka.

uzasadnienie:

Przejmujący a nierzadko dramatyczny obraz pozornie banalnych chwil, z których utkana jest nasza codzienność rozpięta między rozpaczą a nadzieją, między nienawiścią a miłością oraz między grzechem a świętością.


Wydawnictwo WAM

za „” przygotowaną przez Arkadiusza Barona i Henryka Pietrasa SJ.

uzasadnienie:

„Kanony Ojców Greckich” to zbiór tekstów adresowanych do wiernych, głównie listów, w sprawach – można by rzec – nie cierpiących zwłoki a ukazujących troskę pasterzy o obyczajne życie chrześcijańskich wspólnot.

wyróżnienia:

za „Credo. Symbol naszej wiaryks. Wacława Hryniewicza OMI, Karola Karskiego

oraz ks. Henryka Paprockiego

uzasadnienie:

stanowiącą ekumeniczny wykład „Credo”, pozwalający na dogłębne zrozumienie podstaw chrześcijańskiej wiary i swoistości jej ujęcia przez katolików, protestantów i prawosławnych.

za „Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954–1956” Agaty Mirek

uzasadnienie:

Praca ukazuje heroiczne postawy polskich zakonnic, a bazując na historycznych źródłach, opisuje działania władzy komunistycznej dążącej do wykreślenia z powojennego życia społecznego żeńskich zgromadzeń zakonnych.

 

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

za „Modlitewnik ojca Leona Knabita” z komentarzami ojca Leona Knabita OSB  i w opracowaniu Dominika Rogóża.

uzasadnienie:

„Modlitewnik” urzeka pięknem i prostotą, będąc zarazem świadectwem mądrości, która karmi się Słowem Boga.

wyróżnienia:

za „Historię Miasteczka Kańczugi pisaną 1889 r.ks. Jana Kudły.

uzasadnienie:

W uznaniu za piękne wydanie, z niezwykłą dbałością edytorską, zapisanej odręcznie pod koniec XIX wieku „Historii Miasteczka Kańczugi”.

 

za album „Święci według mistrzów”  pod redakcją Elżbiety Olczak, zawierający teksty Agnieszki Bywalec, ks. Ryszarda Knapińskiego, Anety Kramiszewskiej, Leszka Śliwy oraz Małgorzaty Wrześniak

uzasadnienie:

Album wzorcowo prezentuje religijną sztukę europejską. Znakomite reprodukcje obrazów znanych mistrzów pozwalają na ich szczegółowy ogląd, a zamieszczone komentarze dopełniają miary estetycznego doświadczenia.


Centrum Myśli Jana Pawła II

za „Papieskie abecadło. Książka dla dzieci i rodziców”  Tomasza Jeża zilustrowaną przez Anną Kaszubę-Dębską.

uzasadnienie:

Zbiór papieskich rad dla ‘małych’ i ‘dużych’ w pełen mądrości  alfabet ułożonych, pięknie zilustrowanych i coraz bardziej ważnych!

wyróżnienia:

za „Biblię dla dzieci na każdy dzieńo. Wacława Oszajcy SJ.

uzasadnienie:

Okazuje się, że Biblię można opowiedzieć dzieciom i pięknie, i prosto, o ile autor dzieli się tym, co płynie prosto z serca.

za książkę „BiedroneczkaDariusza Chodynieckiego.

To pełna uroku rymowana opowieść o wędrówce do samego nieba, do którego trafić mogą nie tylko biedronki.

  

nagrody nie przyznano

wyróżnienia:

za książkę „Odkryć w sobie mnicha. Pielgrzymując na Górę Athos” Heinza Nussbaumera.

uzasadnienie:

To niezwykła opowieść o świecie, który niczym bursztyn uwięził w sobie kroplę wieczności. Tę, co od zawsze szukamy, choć w istocie nosimy w sobie.

za powieść „Tajemnica MandylionuArtura Żamojdy.

uzasadnienie:

To historia, która dzieje się za oknem i jednocześnie przenosi nas w odległe czasy, zarazem trwa długo po ostatniej kropce, czyniąc powiernikiem tajemnicy, będącej kluczem do ludzkiego losu.  


Wydawnictwo WAM

za publikację „  Henry`ego Chadwicka.

uzasadnienie:

To studium pełne erudycyjnej pasji i wyraźnych nadziei ekumenicznych, ukazujące proces rozchodzenia się Kościoła Wschodniego i Zachodniego, z uwzględnieniem kontrowersji i trudności współczesnego dialogu międzyreligijnego.

wyróżnienia:

za pracę „Kapitał. Mowa w obronie człowieka” abpa Reinharda Marksa

uzasadnienie:

To rzecz o logice zysku, jaka wypiera coraz powszechniej logikę solidarności, toteż ze zgrozą pytamy, czy pieniądz służy jeszcze człowiekowi, czy już odwrotnie, ale i rzecz o tym, że największym kapitałem jest sam człowiek, także ten najbardziej ubogi.

za publikację „Wyznania zakonnicy” autorstwa Siostry Emmanuelle

uzasadnienie:

Będący w istocie spowiedzią więcej niż tylko szczerą, opowieścią przynoszącą obraz zakonnicy rozsadzającej wszelkie schematy i nie wolną od słabości oraz pokus, z których największą był ubogi człowiek i to jemu ‘święta z Kairu’ poświęciła wszystko.

 


Fronda

za wywiad-rzekę „Kościół, Żydzi, Polska. Z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim rozmawiająGrzegorz Górny i Rafał Tichy”.

uzasadnienie:

To wyważone i pełne mądrości spojrzenie na niełatwe relacje polsko-żydowskie. Książka ukazuje je z perspektywy prawdy chwilami trudnej, stanowiącej jednak konieczny fundament dialogu, o ile ten ma zbliżać, nie dzielić.

wyróżnienia:

za książkę „Ostryga i łaska. Rzecz o Hannie Malewskiej” Anny Gołąb.

Uzasadnienie:

Publikacja przywołuje postać wybitnej pisarki niesłusznie dziś zapomnianej, piszącej między innymi o tym, że na naszych oczach ‘przemija postać świata’, co dziś nabiera być może wymowy tragiczniejszej niż kiedyś.

za publikację „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską” Piotra Litki

uzasadnienie:

Publikacja ukazuje w świetle nieznanych dotąd dokumentów i zdjęć męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Autor odsłania zbrodnicze mechanizmy komunistycznej władzy, dążącej do unicestwienia religijnego i narodowego życia Polaków.

za publikację „...Żywot wieczny. Amen. O tym, co czeka nas po śmierci. Z ojcem Joachimem Badenim rozmawia Alina Petrowa-Wasilewicz

uzasadnienie:

Wyjątkowy zapis rozmów o tym, co spotka każdego z nas. Książka mądra i pełna ufnej nadziei o zbliżaniu się do tego najważniejszego wydarzenia naszego życia, które czasem przychodzi zupełnie niespodziewanie.

                                                                   

nagrody nie przyznano

wyróżnienie:

Wydawnictwo WAM

za „”, publikację stworzoną wysiłkiem wielu osób pod redakcją Renaty Zając i w opracowaniu multimedialnym Dawida Polkowskiego

uzasadnienie:

Za multimedialną propozycję dla dzieci rozwijającą dziecięcą wrażliwość, angażującą je w pełni, a przy tym edukacyjną w sposób nader efektowny.

dla ks. kard. Józefa Glempa

w dowód wielkiego szacunku i uznania dla Jego prymasowskiej posługi w Kościele. Ksiądz Kardynał Józef Glemp, godny spadkobierca tradycji prymasowskiej, przewodził duchowo wszystkim Polakom w trudnych latach komunistycznego zniewolenia i budowy podstaw polskiej demokracji. Wierny dawnym zobowiązaniom Narodu zainicjował budowę Świątyni Opatrzności Bożej jako dziękczynnego sanktuarium. Pozostaje dla nas – w laicyzującym się świecie – znakiem wierności Ewangelii i odpowiedzialnego patriotyzmu.

dla prof. Mieczysława Tomaszewskiego

za fundamentalne prace poświęcone życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Prof. Mieczysław Tomaszewski jest autorytetem w świecie muzyki, wybitnym znawcą teorii i historii muzyki XIX i XX wieku; wychował nie tylko wiele pokoleń muzykologów, ale także melomanów.

SPECJALNY 2010

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich dla Jego Magnificencji śp. ks. prof. dra hab. Ryszarda Rumiankaza całokształt pracy naukowej dotyczącej poszerzania i pogłębiania wiedzy o Piśmie Świętym oraz za szczególny mecenat nad wydawnictwami katolickimi i akademickimi

  

dla ks. prof. Michała Hellera

za świadectwo życia szlachetnego kapłana i wybitnego uczonego, łączącego wrażliwość filozoficzną i teologiczną z osiągnięciami współczesnej nauki, otwartego na najtrudniejsze wyzwania ponowoczesnego świata, wielkiego nauczyciela i znakomitego popularyzatora wiedzy filozoficznej oraz znanego autora wielu tekstów o tematyce religijnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Warszawie rozdano Feniksy 2010
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.