Program beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Program beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki
(fot. Jerzy Szóstko/Zdjęcie z książki ks. Jana Sochonia "Tama")
KAI / zylka

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się 6 czerwca na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Spodziewanych jest 200 tys. pielgrzymów z całego kraju, niemal 2 tys. księży, 100 biskupów z Polski i zagranicy. Mszy św. będzie przewodniczył legat papieski, abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, który wygłosi również homilię.

Pierwsza niedziela czerwca to także Dzień Dziękczynienia, podczas którego uroczystości odbywają się przed budowaną Świątynią Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich. W tym roku uroczystości potrwają aż dwa dni. W sobotę, 5 czerwca, będzie miało miejsce spotkanie młodych przy Świątyni Opatrzności Bożej.

Rozpocznie się ono o godz. 15.00 „Miasteczkiem Telewizyjnym i Radiowym”. Pod tą nazwą kryje się możliwość nagrywania przez młodych swoich osobistych podziękowań – Bogu, rodzinie, ludziom ważnym w swoim życiu. Odbędą się także warsztaty tańca a młodzi będą mieli okazję obejrzeć spektakl „Ojczyzno ma” Grupy Historycznej Zgrupowania „Radosław”. Spektakl będzie rekonstrukcją zdarzeń sprzed ponad ćwierć wieku – strajku w Hucie Warszawa. O godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z abp. Nyczem a o 17.30 rozpocznie się koncert poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce – transmitowany przez TVP1. O godz. 19.00 rozpocznie się kolejny koncert zespołu „Deus Meus” pt. „Godzina uwielbienia i dziękczynienia”.

6 czerwca o godz. 11.00 na pl. Piłsudskiego rozpocznie się Msza beatyfikacyjna. Będzie ją transmitował Program 1 TVP. Jednak już od godz. 9.30 dla gromadzących się na pl. Piłsudskiego pielgrzymów zaplanowano program muzyczno-religijny. W Eucharystii uczestniczyć będzie niemal 100 biskupów z Polski i zagranicy oraz 1,5 tys. księży. Mszy św. przewodniczyć będzie legat papieski, abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych i on wygłosi homilię. Po polsku tekst czytać będzie bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP.

DEON.PL POLECA


Ze względów bezpieczeństwa przybywający na beatyfikację są proszeni, aby nie wnosić na plac ostrych przedmiotów i szklanych naczyń, nie będzie też wolno zapalać zniczy.

Kapłani pragnący wziąć udział w koncelebrze powinni w swoich kuriach diecezjalnych uzyskać kartę do koncelebry. Proszeni są, aby zabrać ze sobą albę oraz stułę w kolorze białym lub złotym. Ze względów bezpieczeństwa wszyscy kapłani (koledzy kursowi i z wojska ks. Jerzego), członkowie kapituł i szafarze Komunii Św. muszą być zgłoszeni wcześniej do Biura Ochrony Rządu.

Po Mszy św. procesja z relikwiami ks. Jerzego przejdzie z pl. Piłsudskiego Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. Na placu przed świątynią ustawione zostaną telebimy, za pośrednictwem których zgromadzeni tam wierni będą mogli śledzić Mszę beatyfikacyjną. W czasie, gdy procesja zmierzać będzie do Wilanowa, przed świątynią trwać będzie Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej oraz Miasteczko Zabaw i Rekreacji dla Dzieci oraz spotkanie z abp. Nyczem. O godz. 15.00 uczestnicy spotkania wypuszczą do nieba baloniki z napisem „Dziękuję” do nieba. O godz. 18.30 procesja z relikwiami dotrze do świątyni i zostanie wprowadzona do Panteonu Wielkich Polaków.

13 czerwca w kościele św. Stanisława Kostki w południe sprawowana będzie Msza św. Dziękczynna za beatyfikację. Wtedy również do kościoła, przy którym znajduje się grób ks. Jerzego, zostaną wprowadzone relikwie błogosławionego ks. Popiełuszki.

Od 15 maja można wysyłać sms-y na numer 72551, z których dochód zostanie przeznaczony na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Program beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.