Nepal pozostanie państwem świeckim

KAI / im

Również w nowej konstytucji Nepalu będzie zagwarantowana świeckość państwa. Podkreślił to na spotkaniu z przedstawicielami mniejszości religijnych rzecznik rozwiązanego w tych dniach zgromadzenia parlamentarnego, które uchwali nową konstytucję. Według azjatyckiej agencji katolickiej UCANews, w przemówieniu transmitowanym przez telewizję Subash Nemwang zapewnił, że Nepal nie wróci do czasów, gdy był państwem rządzonym przez króla i w którym monarchowie byli uważani za wcielenie bogów hinduskich.

Zgromadzenie Konstytucyjne rozwiązał pod koniec maja br. premier Baburam Bhattarai, ponieważ nie doszło do porozumienia w kilku punktach. Rzecznik zgromadzenia rzecznik wyjaśnił, że świecki charakter państwa nie podlegał dyskusji.

Wprowadzenie nowej konstytucji jest częścią reform politycznych, zapisanych w porozumieniu pokojowym z maoistycznymi partyzantami w 2009 r. Jako termin przedstawienia projektu nowej konstytucji ustalono 27 maja 2012 r. Rozmowy jednak nie powiodły się w zasadzie tylko z tego powodu, czy w federacyjnym Nepalu granice jednostek administracyjnych mają być ustalone według kryteriów etnicznych czy geograficznych.

Niemal 80 proc. spośród 27 mln mieszkańców Nepalu wyznaje hinduizm. Chrześcijanie stanowią ok. 2 proc.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nepal pozostanie państwem świeckim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.