Kościół greckokatolicki przygotowuje się do Świąt Zmartwychwstania

Kościół greckokatolicki przygotowuje się do Świąt Zmartwychwstania
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

„W Święta Zmartwychwstania Pańskiego 24 kwietnia planujemy sprawować liturgię także tam, gdzie nie ma naszych świątyń, ale są większe skupiska uchodźców” – powiedział KAI greckokatolicki biskup olsztyńsko-gdański Arkadiusz Trochanowski. – „Napłynęło też wiele zaproszeń do poświęcenia pokarmów w Wielką Sobotę i chcielibyśmy, by w tym czasie wielkanocnym wierni mogli spotkać się z duchownym” – dodał hierarcha.

Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc według kalendarza juliańskiego, poza tym inaczej licząc jej początek – w tym roku Niedziela Zmartwychwstania przypada 24 kwietnia. Uchodźcy ukraińscy, którzy przybyli do Polski, to w większości prawosławni, ale jest też wśród nich wielu grekokatolików.

Święta Zmartwychwstania Kościele greckokatolickim

Biskup wskazał, że wiele osób z Ukrainy jest zaskoczonych, że w Polsce są cerkwie greckokatolickie i że nabożeństwa są odprawiane w języku ukraińskim. W liturgii uczestniczą zarówno grekokatolicy, jak i prawosławni: „Ci drudzy przychodzą na nasze nabożeństwa dlatego, że utożsamiają się z tym, co ukraińskie. Odprawiamy w tym języku całość liturgii wraz z czytaniami i homilią. Jest im to bardzo bliskie, czują potrzebę, by być w cerkwi ukraińskiej. Tu się odnajdują, tu czują się jak u siebie w domu” – podkreślił rozmówca KAI.

Pierwsza pomoc udzielana uchodźcom przez Kościół greckokatolicki wiązała się najpierw z zaspokojeniem ich potrzeb materialnych. Przy świątyniach zorganizowano punkty zbierania darów i szukania miejsc noclegowych. W pomoc włączyli się sąsiedzi Polacy, którzy w pierwszym odruchu przyszli od razu do cerkwi greckokatolickiej ze swoimi darami. Teraz działają już przy świątyniach dobrze zorganizowane punkty charytatywne; na przykład w Olsztynie do takiego punktu codziennie przychodzi 400 uchodźców, a od początku kwietnia zarejestrowano ponad 3 tysiące osób, którym udzielana jest pomoc. Uchodźcy w parafiach greckokatolickich otrzymują także pomoc dzięki aktywności Caritas eparchii olsztyńsko-gdańskiej.

DEON.PL POLECA

Parafie greckokatolickie organizują też spotkania integracyjne dla osób z Ukrainy, szczególnie dla matek z dziećmi, jak również weekendowe wycieczki dla rodzin. W spotkaniach w Olsztynie, Pasłęku, Elblągu, Lidzbarku Warmińskim, Węgorzewie często uczestniczą księża i siostry zakonne. „Jest to możliwość także przedstawienia duchowego znaczenia świątyni” – zauważył bp Trochanowski i dodał, że spotyka się to z pozytywną odpowiedzią: „Uchodźcy są ciekawi także opowieści o naszym Kościele”.

Duchowni greckokatoliccy starają się organizować liturgię również w miejscowościach, gdzie nie ma cerkwi. Na prośbę biskupa greckokatolickiego księża rzymskokatoliccy udostępniają swoje kościoły czy kaplice. W eparchii olsztyńsko-gdańskiej jest już kilka takich stałych punktów: w Łebie, Rowach, Krynicy Morskiej i Grudziądzu.

Przed Kościołem greckokatolickim stoją nowe zadania: przede wszystkim katechizacja dzieci uchodźców, która – zdaniem władyki – powinna odbywać się po ukraińsku zgodnie z zasadą: „integracja, nie asymilacja”.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kościół greckokatolicki przygotowuje się do Świąt Zmartwychwstania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.