Do Polski przyjadą chrześcijanie z całej Europy. Odpowiedzą na ważne pytanie o jej przyszłość

Do Polski przyjadą chrześcijanie z całej Europy. Odpowiedzą na ważne pytanie o jej przyszłość
(Szymon Mucha / Shutterstock.com)
Jan Murawski / Zjazd Gnieźnieński

Już za niecałe trzy tygodnie chrześcijanie z wielu krajów Europy przyjadą do Gniezna, żeby rozmawiać o ewangelicznej przyszłości naszego kontynentu. Będą Ukraińcy, Niemcy, Rosjanie, Holendrzy i inni, wśród nich liderzy i wybitni intelektualiści wspólnot z poszczególnych krajów. Zaprasza ich Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak, który z okazji 100lecia polskiej niepodległości organizuje XI Zjazd Gnieźnieński.

"Wkład, jaki chrześcijanie mogą wnieść w przyszłość Europy, to odkrycie poczucia przynależności do wspólnoty." - powiedział w październiku ubiegłego roku papież Franciszek do uczestników kongresu zorganizowanego przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

DEON.PL POLECA


Ruszyły zapisy na XI Zjazd Gnieźnieński. To może być przełomowe spotkanie dla przyszłości Europy>>

Ojciec Święty podkreślił przy tym fundamentalne dla budowania wspólnoty znaczenie dialogu: "Dziś cała Europa, od Atlantyku po Ural, od Bieguna Północnego po Morze Śródziemne nie może sobie pozwolić na zmarnowanie szansy, aby być przede wszystkim miejscem zarówno szczerego jak i konstruktywnego dialogu, w którym wszyscy uczestnicy mają równą godność".

Tak rozumiany dialog będący fundamentem często przywoływanej przez papieża "kultury spotkania" jest jednym z najważniejszych założeń Zjazdów Gnieźnieńskich.

Do Polski przyjadą chrześcijanie z całej Europy. Odpowiedzą na ważne pytanie o jej przyszłość - zdjęcie w treści artykułu

Najbliższy, XI Zjazd Gnieźnieński pod hasłem "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa", odbędzie się 21-23 września 2018 r. Tak jak poprzednie spotkania poprzez dyskusje, modlitwę i wydarzenia artystyczne ma umożliwić wspólny namysł nad przyszłością Kościoła, Polski i Europy. Tym razem temat nawiązuje do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i inne państwa europejskie oraz do zakończenia I wojny światowej. Jego tematyczną oś stanowi wolność - jej granice, płynąca z niej nadzieja i odpowiedzialność.

Europejski wymiar Zjazdu podkreśla nie tylko dobór tematów dyskusji, wykładów czy warsztatów, ale i zaproszeni mówcy reprezentujący różne państwa, kultury i poglądy. Pierwszy wykład o źródłach nadziei dla Europy wygłosi abp Ludwig Schic, Arcybiskup Bambergu, współprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Kontaktowej Biskupów. Uczestnicy będą mogli też usłyszeć prof. Chanatal Delsol profesor filozofii politycznej na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, autorkę wielu cenionych książek opowiadającą o chrześcijańskiej koncepcji wolności.

Wśród innych znakomitych gości warto wymienić kadr. Petera Turksona prefekta Dykasterii do spraw Integralnego Rozwoju Człowieka, który opowie o chrześcijańskiej misji odnowy świata. Prof. Rocco Butiglione, filozof, były włoski minister do spraw europejskich, znawca myśli Karola Wojtyły-Jana Pawła II odniesie się z kolei do odpowiedzialności za innych, która ma źródło w wolności.

Europa to kontynent o trudnej historii, która nieraz ciąży nad relacjami między państwami i narodami. Przepracowanie bolesnych wydarzeń, wybaczenie i budowanie nowej rzeczywistości to wielkie wyzwania, do których w sposób szczególny powołani są chrześcijanie. O pojednaniu podczas sesji plenarnej będą rozmawiali duchowni i świeccy z Niemiec, Polski, Ukrainy i Rosji, m.in. ks. Manfred Deselaers wiceprezes Krakowskiej Fundacji Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, dr Jörg Lüer z niemieckiej komisji Justitia et Pax czy o. Gieorgij Koczetkow duchowy opiekun prawosławnego Bractwa Przemienienia Pańskiego z Rosji.

Chrześcijański dialog w Europie powinien mieć wymiar nie tylko ponadnarodowy, ale i ekumeniczny. Dlatego program XI Zjazdu Gnieźnieńskiego idąc śladem poprzednich edycji proponuje wiele spotkań i wspólną modlitwę z przedstawicielami różnych tradycji chrześcijańskich. Szczególnym przeżyciem jest zawsze ekumeniczne nabożeństwo kończące pierwszy dzień Zjazdu. W tym roku w sposób szczególny będzie się ono odnosiło do tych, którzy w imię wiary oddali swoje życie. Warto dodać, że w przygotowania do Zjazdu zaangażowani byli przedstawiciele 10 Kościołów.

Międzynarodowy charakter Zjazdu znajduje wreszcie swoje odbicie w osobach jego uczestników. Swój udział zapowiadają przedstawiciele tak zasłużonych dla budowania dialogu organizacji jak powstała w 1921 r. Pax Romana zrzeszająca kilkadziesiąt europejskich katolickich ruchów czy działająca w Europie od 1945 r. Pax Christi. W kuluarach będzie można porozmawiać z przedstawicielami tak różnych chrześcijańskich organizacji pozarządowych i instytucji jak Centralny Komitet Niemieckich Katolików, ukraińska Obnova (stowarzyszenie grekokatolickich studentów i nauczycieli akademickich), holenderska fundacja Communicantes (wspierająca projekty służące dialogowi między państwami Europy Wschodniej i Zachodniej) czy rosyjskie prawosławne Bractwo Przemienienia (inicjatora akcji Pokuty Narodowej w stulecie rewolucji październikowej).

"Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa" - we wrześniu XI Zjazd Gnieźnieński>>

W zamyśle organizatorów Zjazdu Gnieźnieńskiego spotkanie u grobu św. Wojciecha w setną rocznicę odzyskania niepodległości ma być okazją do dyskusji, wspólnej modlitwy i refleksji nad przyszłością naszego kontynentu. Nową Europę musimy budować świadomi tego co nas dzieli, ale razem, w duchu Ewangelii, dialogu i "kultury spotkania".

Zapraszamy wszystkich.

Na XI Zjazd Gnieźnieński "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa" można zarejestrować się przez stronę internetową www.zjazd.org. Spotkanie odbędzie się 21-23 września w Gnieźnie.

Organizatorem Zjazdu Gnieźnieńskiego jest Fundacja Św. Wojciecha-Adalberta. Wydarzenie otrzymało Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania niepodległości. Partnerami zagranicznymi Zjazdu są: Renovabis i Fundacja Konrada Adenauera. Partnerami samorządowymi są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Gnieźnieński oraz miasto Gniezno. Partnerzy lokalni to: Muzeum Początków Państw Polskiego w Gnieźnie, Kirchoff Automotive i I LO im Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Sponsorem wydarzenia są Międzynarodowe Targi Poznańskie a partnerem technologicznym wydarzenia jest Orange.

Jan Murawski - przewodniczący komisji międzynarodowej XI Zjazdu Gnieźnieńskiego

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do Polski przyjadą chrześcijanie z całej Europy. Odpowiedzą na ważne pytanie o jej przyszłość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.