Ameryka Łacińska to laboratorium nowych dróg

Ameryka Łacińska to laboratorium nowych dróg
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Chcąc zrozumieć znaczenie papieskiej podróży do Ameryki Łacińskiej, trzeba pamiętać, że dla Franciszka jest to kontynent nadziei, po którym można oczekiwać nowych wzorców rozwoju powstałych z połączenia tradycji chrześcijańskiej, postępu obywatelskiego i technicznego - uważa watykański sekretarz stanu.

Na trzy dni przed rozpoczęciem podróży apostolskiej do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju, kard. Pietro Parolin podzielił się swymi oczekiwaniami po podróży w wywiadzie dla watykańskiej telewizji (CTV).

DEON.PL POLECA


Kard. Parolin zwrócił uwagę na gwałtowne przemiany, które zachodzą od kilkudziesięciu lat na tym kontynencie. W tym kontekście tamtejszy Kościół zdecydował się na duszpasterskie nawrócenie i odnowę misyjności, dzięki czemu stał się również wzorem dla innych Kościołów na świecie.

"Taki jest wkład tego kontynentu i widzimy to również w nauczaniu Papieża. Wyrasta ono z dokumentu z Aparecidy, który w ten sposób został zaproponowany całemu Kościołowi powszechnemu - powiedział kard. Parolin w wywiadzie dla CTV. - Natomiast z politycznego punktu widzenia Amerykę Łacińską można postrzegać jako prawdziwe laboratorium. Testuje się w nim nowe modele demokracji, bardziej reprezentatywne, które dopuszczają do głosu te warstwy społeczne, które nie były w wystarczającym stopniu brane pod uwagę. Jest to poszukiwanie własnej drogi demokracji, uwzględniającej specyfikę tych krajów i otwartej na wszystkich; a zatem pluralizm, wolność i poszanowanie praw człowieka" - zauważył kard. Parolin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ameryka Łacińska to laboratorium nowych dróg
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.