Gotard

Imię pochodzenia germańskiego, występujące też w formach: Gotthard, Godehard. Jako człon pierwszy użyty został element god- / gode- 'Bóg', a jako człon drugi -hard / -hart 'mocny, silny, srogi'. Dobrze znamy to imię z nazwy alpejskiej przełęczy Św. Gotarda.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Godehardus, Gothardus, ang. Godard, fr. Gothard, Godard, niem. Godehard, Gotthard, wł. Gothardo, Gottardo.

Imię powszechnie utożsamia się z Godehardem, a o nim mówiliśmy już powyżej, przedstawiając potem wybitnego biskupa Hildesheim. Mimo to kilka słów poświęcamy tu domniemanemu świętemu, którego za odrębną postać uznają w diecezji mediolańskiej oraz w Szwajcarii.

Gotard, pustelnik z Alp. Historycy są na ogół przeświadczeni o tym, że słynna przełęcz alpejska (a dziś także siedemnastokilometrowy tunel pod Alpami) nazwę swą wzięła od wspomnianego biskupa Hildesheim. Niektórzy hagiografowie sądzą jednak, że tego ostatniego należy odróżnić od eremity szwajcarskiego. Szlachcic, urzeczony przykładem św. Rocha, wiódł ponoć życie samotne w wysokich Alpach. W ikonografii przedstawiano go nie z insygniami biskupimi, ale jako laika. Czy nie pomieszano jednak jakiegoś pustelnika alpejskiego (podalpejskiego) z Godehardem z Hildesheim, którego kult był w okolicach zakorzeniony, ale też już nieco przysypany popiołem zapomnienia- W każdym razie kult Gotarda, pustelnika z Alp, cieszy się pewną popularnością w diecezji mediolańskiej.

Gotard
 obchodzi imieniny