Kraków: miesięcznik „Znak” kończy 65 lat

Kraków: miesięcznik „Znak” kończy 65 lat
1 czerwca mija 65 lat od powstania miesięcznika ZNAK (źr. www.znak.com.pl)
KAI / wm

Dużo miejsca na kulturę, która skupia najważniejsze problemy człowieka, kształtowanie debaty publicznej w Polsce, refleksja nad ideą Kościoła otwartego, której miesięcznik jest wyrazicielem – to najważniejsze wyzwania, przed którymi staje miesięcznik „Znak”. 1 czerwca mija 65 lat od jego powstania. Z okazji jubileuszu pismo pojawiło się w nowej formie, posiada nową makietę i będzie wydawane w miękkich okładkach.

„Miesięcznik zawsze realizuje filozofię ludzi „zająkliwych” tzn., mających świadomość, że rzeczy nie są proste, że warto dyskutować, zapraszając do rozmowy wielu różnych ludzi. To jest taka misja i niezbywalna cecha miesięcznika obecna od samego początku” – mówi KAI Dominika Kozłowska, redaktor naczelna Miesięcznika „Znak”.

Jak podkreśla jubileusz jest okazją do tego by zastanowić się nad przyszłością, nad tym, jaką wizję miesięcznika rozwijać. „Chcemy dużo miejsca poświęcać na tzw. Kulturę Wysoką, która zawsze była mocną stroną miesięcznika, czyli debaty o ważnych książkach, portrety ciekawych twórców. Jest to ważne, ponieważ jest coraz mniej pism, które tę refleksję podejmują” – uważa Kozłowska.

Zdaniem redaktor naczelnej sytuacja miesięcznika zmieniła się w stosunku do lat 90.tych, ponieważ dzisiaj na rynku idei można znaleźć wszystko. „Dlatego ważne jest, aby znajdować w tym jakiś swój głos” – twierdzi. Zdaniem Dominiki Kozłowskiej przy okazji jubileuszu trzeba pamiętać, że dla ludzi, którzy tworzyli miesięcznik jednym z najważniejszych wydarzeń powojennej historii Kościoła powszechnego był Sobór Watykański II, którego 50. rocznica rozpoczęcia przypada w przyszłym roku. „Patrząc na problemy, z którymi dzisiaj zmagamy się w Kościele, można powiedzieć, że nadal mamy nieprzerobione podstawowe tematy, które zostały postawione na soborze” – twierdzi. „Dlatego ten przyszły rok będzie dla miesięcznika czasem refleksji nad ważną dla nas ideą Kościoła otwartego, którą przez wiele lat w wielu tekstach miesięcznik próbował doprecyzowywać i być wyrazicielem tej idei” – dodaje redaktor naczelna „Znaku”.

DEON.PL POLECA

Z okazji jubileuszu całkowitej zmianie uległa makieta i format pisma, który nawiązuje teraz do zachodnich magazynów intelektualnych. Odświeżona została również winieta.
 - W nowym „Znaku” staramy się publikować więcej tekstów wchodzących w krwioobieg toczonych dziś w Polsce i na świecie debat, oświetlając kluczowe problemy z różnych stron i dopuszczając do głosu autorów o odmiennych poglądach. Wielość głosów nie oznacza jednak rezygnacji z wyraźnego stanowiska redakcji – uważa Dominika Kozłowska.

Najwięcej miejsca w pierwszym numerze zmienionego „Znaku” redakcja poświęciła pytaniu o kreatywność Polski i Polaków zapraszając na swoje łamy m.in. prof. Jerzego Hausera, Edwina Bendyka i prof. Bohdana Junga. W specjalnym tekście na 65-lecie miesięcznika red. naczelna Dominika Kozłowska zabiera głos w debacie o Kościele otwartym. W dyskusji tej na łamach miesięcznika biorą również udział prof. Mirosława Grabowska, Miłosz Puczyłowski i Marek Skwarnicki.

Redakcja miesięcznika pyta też o rolę inteligencji we współczesnym świecie. Odświeżony został ponadto dział Ludzie–Książki–Zdarzenia, który jako jedyny istnieje od początku ukazywania się „Znaku”. Dlatego w dziale znajdą się zarówno portrety ciekawych ludzi: artystów, intelektualistów, tłumaczy, twórców kultury, jak i recenzje nowości wydawniczych, debaty o ważnych zjawiskach kultury i dobrej eseistyce.

Miesięcznik społeczno-kulturalny „Znak” o profilu katolickim jest wydawany w Krakowie przez Instytut Wydawniczy Znak. Pierwszy numer ukazał się w 1946 r. z inicjatywy Jerzego Radkowskiego. Na łamach pisma publikowali m.in. ks. Karol Wojtyła, ks. Józef Tischner, Małgorzata Borkowska OSB, Wojciech Bonowicz, Jerzy Szacki, Tadeusz Gadacz, Ryszard Kapuściński, Karol Tarnowski, Leszek Kołakowski, Czesław Miłosz, Gustaw Herling-Grudziński, Antoni Słonimski, Władysław Bartoszewski, Zbigniew Herbert, Stefan Kisielewski, Ludwik Stomma, Jerzy Nowosielski, Timothy Garton Ash, Norman Davies i Tadeusz Różewicz. Oprócz tematyki religijnej, na łamach pisma poruszana jest problematyka naukowa, kulturalna, społeczna, filozoficzna, politologiczna i etyczna. Wiele miejsca zajmują tematy związane z literaturą, a także recenzje i omówienia nowości kulturalnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: miesięcznik „Znak” kończy 65 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.