List Marii Magdaleny do Zmartwychwstałego

Życie Duchowe
Maria Łukaszewicz-Chantry
Sobota, 16 kwietnia 2016, godz. 15:09
Tytuł ten może brzmieć prowokacyjnie, tymczasem wśród renesansowych utworów znajduje się łaciński tekst zatytułowany Maria Magdalena Iesu Christo - "Maria Magdalena do Jezusa Chrystusa". Utwór ten, liczący sto pięćdziesiąt sześć wersów, ma formę poetyckiego listu, który pisze Maria Magdalena do Jezusa w niedługim czasie po Jego Zmartwychwstaniu. Autorem utworu jest niemiecki humanista Helius Eobanus Hessus (1488-1540).
więcej

O wyższości Świąt Wielkiej Nocy…

Życie Duchowe
Stanisław Morgalla SJ
Środa, 13 kwietnia 2016, godz. 09:08
Proszę się nie obawiać, nie będzie to wykład Katedry Mniemanologii Stosowanej Jana Tadeusza Stanisławskiego. Jeśli tytuł nawiązuje do tego popularnego niegdyś cyklu satyrycznego, to jedynie, by podkreślić absurd, w którym przyszło nam żyć. Co prawda nadal obchodzimy nasze dwa najważniejsze święta - Boże Narodzenie i Wielkanoc - ale coraz mniej mają one charakter chrześcijański, a coraz bardziej przypominają komercyjną gorączkę złota lub jakieś hybrydy rodem z PRL-u.
więcej

Co czeka nas po śmierci?

Życie Duchowe
Niedziela, 10 kwietnia 2016, godz. 15:02
Niebo, czyściec, piekło? A może reinkarnacja? Co znaczy, że po śmierci będziesz w ciele? Dowiedz się, czy na pewno wiesz, co naprawdę oznacza dla ciebie zmartwychwstanie.
więcej

Po co nam Zmartwychwstanie? Życie Duchowe 86/2016

Życie Duchowe
Czwartek, 7 kwietnia 2016, godz. 13:00
Wiosenne "Życie Duchowe" "chce nam pomóc w odświeżeniu patrzenia na zmartwychwstanie". Artykuły zamieszczone w numerze są jednak pomocne nie tylko w owym odświeżeniu, lecz pozwalają także szerzej spojrzeć na śmierć, zmartwychwstanie i życie po nim, na rzeczywistość tajemniczą i nieodgadnioną.
więcej

Jak odpoczywać i uczyć tego innych

Być dla innych
"Być dla Innych'
Poniedziałek, 11 stycznia 2016, godz. 14:31
Kolejny numer jezuickiego kwartalnika o wychowaniu zachęci cię, abyś udał się na odpoczynek, który jest podobno święty, nakazany przez Boga Izraela i uświęcony przez zmartwychwstałego Jezusa z Nazaretu.
więcej

Bóg to sobie ukochał artystów

Życie Duchowe
Dariusz Regucki / Życie Duchowe
Niedziela, 27 grudnia 2015, godz. 14:48
Z Dariuszem Reguckim, reżyserem, scenarzystą i kompozytorem, rozmawia Jacek Siepsiak SJ.
więcej

Niezdrowe konserwanty

Życie Duchowe
Jacek Siepsiak SJ / Życie Duchowe
Środa, 23 grudnia 2015, godz. 14:35
Służą zachowaniu w lepszym stanie, a niszczą życie wewnętrzne. Dłuższy wydaje się okres przydatności do spożycia, a ich zażycie groźne dla zdrowia, że aż strach brać coś takiego do ust. Mięso w lodówce się nie psuje, ale organy w naszych ciele i owszem. Konserwanty winny konserwować, przedłużać trwanie. I robią to. Ale czy konsekracja polega na długim trwaniu, czy raczej na poświęceniu?
więcej

Biblijny model życia poświęconego Bogu

Życie Duchowe
Maria Miduch / Życie Duchowe
Piątek, 18 grudnia 2015, godz. 14:16
Biblijna historia Narodu Wybranego dostarcza współczesnemu czytelnikowi niezwykłego materiału do refleksji nad powołaniem, jakie stało się naszym udziałem w Jezusie Chrystusie. Dzieje Izraela wędrującego po pustyni, słuchającego proroków i śpiewającego psalmy mogą być i naszą historią, jeśli przyjmiemy dar wszczepienia w szlachetne drzewo oliwne.
więcej

"Życie Duchowe" 85/2016: Konsekracja bez konserwantów

Życie Duchowe
Wtorek, 15 grudnia 2015, godz. 14:03
Chcemy w tym numerze nie tyle podsumować Rok Życia Konsekrowanego, ile podkreślić ciągle możliwą witalność takiego życia. Pragniemy również spojrzeć na konsekrowanie życia jako na powołanie każdego kroczącego za Jezusem.
więcej

Johann Sebastian Bach i jego rodzina

Życie Duchowe
Anna Woźniakowska/Życie Duchowe
Środa, 30 września 2015, godz. 11:00
Bachowie byli organistami, muzykami miejskimi, kantorami. Cieszyli się renomą, zajmowali prestiżowe stanowiska nie tylko w ważnych miastach Turyngii, lecz także w Górnej i Dolnej Saksonii. Co ważne, członkowie tej muzycznej wspólnoty starannie podtrzymywali więzi rodzinne.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook