Te trzy cechy duszpasterza powinny włączyć nam czerwoną lampkę

Te trzy cechy duszpasterza powinny włączyć nam czerwoną lampkę
Fot. Jack Sharp / Unsplash
72.dominikanie / YT / mł

Można przyjąć, że osoby, które przychodzą do duszpasterstwa, są w drodze do dojrzałości. Nie zawsze potrafią umiejętnie stawiać granice. Jest jednak kilka syngałów, które wyraźnie sugerują, że nie wszystko we wspólnocie jest tak, jak być powinno.

O granicach zdrowego duszpasterstwa mówił w nowym podcaście, tworzonym przez Fundację św. Józefa i redakcję dominikanie.pl ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży z diecezji opolskiej. 

Na te trzy cechy trzeba uważać

Kiedy należymy do duszpasterstwa czy wspólnoty, łatwo nam przyjąć pewne sposoby działania, które od dawna w niej funkcjonują. To utrudnia czasem ocenę tego, czy na pewno sposoby funkcjonowania są dobre.

Ks. Łukasz Knieć mówi o trzech sygnałach, które powinny dać nam do myślenia.

DEON.PL POLECA

- Jeżeli we wspólnocie pojawiają się konflikty - co jest normalne, ale są nierozwiązywane, nie rozmawia się o nich albo jakoś się je omija i zamiata pod dywan, jeżeli lider czy duszpasterz nierówno traktuje członków wspólnoty i faworyzuje niektórych z nich albo jeżeli duszpasterz ma niekwestionowalny autorytet, narzucany ze swojej narracji - powinna nam się mocno zapalić czerwona lampka - mówi ks. Knieć.

Jak mówi, to jasne, że należy tym osobom, które do duszpasterstwa przychodzą, dać prawo dążenia do dojrzałości - jednak od duszpasterza takiej dojrzałości należy zdecydowanie oczekiwać.  

- Po stronie duszpasterza to wymaganie zdecydowanie powinno być postawione. Jeśli ktoś przyjmuje rolę duszpasterza albo lidera we wspólnocie, to jego pierwszym zadaniem będzie rozpoznawać w tej wspólnocie i grupie to, co byłoby niewłaściwe.

W takich sytuacjach też powinna się nam włączyć czerwona lampka

Ks. Knieć podkreśla, żeby zwracać uwagę na to, jak się czujemy z tym, co się dzieje we wspólnocie.

- Jak ja się mam z tym, co się wydarza? Możemy mieć ufność wobec swoich uczuć czy myśli. Jeśli pojawia mi się duży niepokój, napięcie, jeśli po rozmowie z duszpasterzem mam uczucie, że tyle mówił, ale nic nie wyjaśnił i właściwie nie odpowiedział na żadne moje pytanie, to jest powód, żeby iść i zapytać kogoś innego, o to, co się w duszpasterstwie dzieje - podpowiada duszpasterz.

Posłuchaj całego podcastu:

Źródło: 72.dominikanie / YT / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Te trzy cechy duszpasterza powinny włączyć nam czerwoną lampkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.