Portugalia naprawia swoje finanse

Portugalska rada ministrów przyjęła w poniedziałek strategię budżetową na lata 2013-2016. Przewiduje ona deficyt w przyszłym roku na poziomie 3 proc. produktu krajowego brutto.

 

Jak poinformował minister finansów Vitor Gaspar, zatwierdzony przez rząd dokument bazuje na ustaleniach podpisanego w 2011 r. porozumienia o pomocy kredytowej, które Portugalia zawarła z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską. - Przyjęta dziś strategia budżetowa jest konieczna do wypełnienia warunków tamtego memorandum - podkreślił Gaspar.

 

Dodał, że zatwierdzony dokument jest przejawem woli naprawy stanu portugalskich finansów, przejawianej zarówno przez partie koalicji, jak i ugrupowania opozycyjne, które w maju ub.r. zaakceptowały porozumienie o pomocy zewnętrznej zawarte z MFW i UE.

 

Minister finansów poinformował, że czteroletnia strategia budżetowa przewiduje w 2013 r. deficyt budżetowy na poziomie 3 proc. PKB, a do roku 2016 ma on zostać zmniejszony do 0,6 proc.

 

Gaspar podkreślił, że przyjęty dokument nie przewiduje żadnych zmian podatkowych, a jedynie działania służące ograniczeniu wydatków publicznych. Zapewnił, że jeszcze w poniedziałek strategia budżetowa zostanie przekazana parlamentowi. Według komentatorów, z uwagi na przewagę socjaldemokratów i ludowców w Zgromadzeniu Republiki dokument zostanie tam zatwierdzony, a następnie trafi do Komisji Europejskiej.

 

- Rok 2013 będzie początkiem odnowy portugalskiej ekonomii. W 2016 r. osiągnie ona wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc. - oświadczył Gaspar.

 

W strategii budżetowej przewidziano stopniowe przywrócenie od 2015 r. dwóch zlikwidowanych w tym roku dodatków dla pracowników sektora publicznego, z których każdy odpowiadał wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia. Co roku będą one zwiększane o 25 proc.

 

W rezultacie podpisanej umowy kredytowej Portugalia otrzymała 78 mld euro pożyczki zewnętrznej, zobowiązując się do cięć budżetowych i zmian w prawie pracy. Zgodnie z porozumieniem, którego realizacja jest pozytywnie oceniana przez MFW i UE, do końca 2012 roku deficyt budżetowy powinien się obniżyć do 4,5 proc. PKB, a rok później do 3 proc.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?