Pakistan przeprowadził udaną próbę rakietową

Pakistańska armia poinformowała w środę, że z powodzeniem przeprowadziła próbę ulepszonej rakiety średniego zasięgu, zdolnej do przenoszenia głowicy nuklearnej. Przed kilkoma dniami oświadczenie o próbie rakietowej wydały Indie, sąsiad i wróg Islamabadu.

 

Pocisk balistyczny Hatf-IV Shaheen 1A to wersja rakiety Shaheen 1 o zwiększonym zasięgu; może przenosić zarówno głowice nuklearne jak i konwencjonalne - poinformowały władze wojskowe w oświadczeniu.

 

Komunikat nie podaje zasięgu ulepszonej rakiety ani daty zakończonego powodzeniem startu. Według ekspertów wojskowych zasięg nowej rakiety to ok. 2500-3000 km.

 

Wystrzelenie Shaheen 1A nastąpiło kilka dni po oświadczeniu Indii o udanym starcie rakiety dalekiego zasięgu Agni-V, która może przenosić pocisk nuklearny na odległość do 5000 km.

 

Pakistan i Indie łączą napięte stosunki. Indie oskarżają swego sąsiada o sponsorowanie ruchów terrorystycznych i separatystycznych w obszarach granicznych. Od czasu uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1947 r. Indie i Pakistan stoczyły ze sobą trzy wojny.  

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook