Gruzja: nie wznowimy stosunków z Rosją

Gruzja uznała w piątek za "niemożliwe" wznowienie stosunków dyplomatycznych z Rosją, która wciąż uznaje niezależność dwóch separatystycznych gruzińskich regionów: Osetii Południowej i Abchazji. Wcześniej tego dnia Moskwa zaproponowała wznowienie stosunków.

 

Rosja jest gotowa do wprowadzenia na zasadzie wzajemności ruchu bezwizowego z Gruzją i proponuje jej wznowienie stosunków dyplomatycznych - poinformował w piątek oficjalny przedstawiciel rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz. Miała to być odpowiedź na zniesienie przez Gruzję - w trybie jednostronnym - wiz dla obywateli Rosji.

Wiceminister spraw zagranicznych Gruzji Nino Kalandadze powiedziała, że "jeśli Rosja chce mieć trzy ambasady na terenie Gruzji, to wznowienie stosunków dyplomatycznych jest, naturalnie, niemożliwe".

- Gruzja została zmuszona do zerwania wszelkich więzi dyplomatycznych z Rosją, gdy ta rozpoczęła okupację naszych suwerennych terenów i proklamowała w sposób bezprawny ich niepodległość - powiedziała przedstawicielka władz gruzińskich.

- Jeśli jednak Rosja jest gotowa zaprzestać okupacji Abchazji i Osetii Południowej, nie będzie żadnych przeszkód dla naszych stosunków - dodała.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zaproponował we wtorek zniesienie wiz dla Rosjan, by, jak powiedział, zasygnalizować rosyjskim biznesmenom i turystom, że Gruzja chętnie ich powita. W dorocznym orędziu do narodu Saakaszwili podkreślił, że to, iż Gruzja nie zablokowała przyjęcia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO), pokazuje, że Tbilisi chce poprawić stosunki z Rosją.

Kreml odmawia wszelkich kontaktów z Saakaszwilim od roku 2008, gdy Rosja i Gruzja stoczyły kilkudniową wojnę o separatystyczną republikę gruzińską - Osetię Południową. Po tym kryzysie Osetia Południowa i druga separatystyczna republika Gruzji, Abchazja, zostały uznane przez Rosję za niepodległe państwa. Ten ich status uznały też: Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Reszta świata uważa obie republiki za część Gruzji.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?