Tańsze mieszkania obniżyły liczbę rozwodów

Liczba rozwodów w Chinach w 2011 roku po raz pierwszy przekroczyła 2 miliony, jednak w porównaniu z poprzednimi latami tempo wzrostu bardzo wyraźnie zmalało. Przyczyną jest... niska cena mieszkań.

 

Z danych ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że w 2011 roku udzielono 2,11 mln rozwodów, z czego 330 tysięcy w samym Pekinie. Oznacza to, że liczba rozwodów, choć wciąż wzrasta (w zeszłym roku o 1,2 proc.), wzrasta w tempie najniższym od siedmiu lat.

Adwokat Zang Xiaolin z kancelarii adwokackiej Zuecheng, która specjalizuje się w prawie rodzinnym, uważa, że wskaźnik liczby rozwodów jest ściśle związany z ceną mieszkań.

Jak tłumaczy Zang, mieszkanie jest najczęściej najbardziej wartościowym elementem w majątku chińskich rodzin. Jego podział przy rozwodzie między małżonków jest bardzo trudny, a często wręcz niemożliwy. W rezultacie coraz mniej małżeństw decyduje się na rozwód - np. w pekińskiej dzielnicy Haidian liczba rozwodów w 2011 roku spadła o 12 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Załamanie na chińskim rynku nieruchomości nastąpiło w 2008 wraz z kryzysem bankowym. W Pekinie ceny mieszkań znacznie spadły, ale wskaźnik transakcji zakupu i sprzedaży mieszkań jest nadal niski. Potencjalnym kandydatom do rozwodu trudno jest znaleźć chętnych na posiadane mieszkanie, przez co są zmuszeni trwać w niechcianym związku.

Adwokat Zang przywołuje sprawę rozwodową, w której obie strony zawarły porozumienie o podziale mieszkania. Mieszkanie zostało przy żonie, która zobowiązała się spłacić udział byłego męża w nieruchomości. Tuż przed ogłoszeniem wyroku nastąpiło kolejne tąpnięcie na rynku mieszkań w Pekinie. Żona zakwestionowała wysokość należnej spłaty i w końcu małżonkowie złożyli prośbę o unieważnienie wyroku. Sąd przystał na prośbę i para pozostaje w związku małżeńskim.

Udzielanie, a właściwie rejestracja rozwodów jest w Chinach bardzo prostą procedurą. Wystarczy, że małżonkowie złożą na piśmie zgodną wolę rozwiązania związku. Należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego, wypełnić odpowiedni formularz i podpisać go oraz złożyć odciski palców.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Kris 09:34:13 | 2012-02-25
Tytuł mówi o konkretnej koralacji  (mtańsze mieszkania->mniej rozwodów), natomiast artykuł dość enigmatycznie to wyjaśnia i teza w tytule staje się wątpliwa.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AS 08:47:11 | 2012-02-25
Atykuł przeczy tytułowi

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?