Grecki minister: subwencje UE nas zniszczyły

Niewłaściwie wykorzystane subwencje UE przyczyniły się do obecnego kryzysu gospodarczego w Grecji - ocenił minister gospodarki tego kraju Michalis Chrisochoidis w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

 

- Jedną ręką braliśmy pieniądze z UE, ale drugą ręką nie inwestowaliśmy ich w nowe i konkurencyjne technologie. Wszystko szło na konsumpcję. Rezultat był taki, że ci, którzy coś produkowali, zamykali swoje zakłady i zakładali firmy importowe, bo na tym dało się zarobić. Na tym właściwie polega klęska tego kraju - powiedział minister.

 

- Przez dwa dziesięciolecia (po wejściu do UE - PAP) zniszczyliśmy naszą bazę produkcyjną, nasz przemysł i tym samym możliwości eksportowe. Dodatkowo w pierwszej dekadzie obecnego stulecia, po przystąpieniu do strefy euro, mogliśmy pożyczać pieniądze na niski procent i korzystaliśmy z tego nadmiernie. Tak staliśmy się krajem importerem. Polityczni przywódcy nie zrozumieli, że to zły kierunek - dodał.

 

Zapytany wprost, czy to subwencje UE zniszczyły Grecję, Chrisochoidis odparł: "Tak".

 

Zdaniem ministra w najbliższej przyszłości Grecja nie może liczyć na zagraniczne inwestycje. - Dopóki nie zostaną zakończone negocjacje z Trojką (misją UE, EBC i MFW - PAP) o redukcji długu i nowym programie pomocy, nikt nie zainwestuje w Grecji - powiedział.

 

Ocenił też, że greckie społeczeństwo "jest dojrzalsze niż polityczny system" państwa. - Jak długo polityka nie będzie w stanie podjąć działań na rzecz zmian w kraju i zbudowania nowej Grecji, nadal będziemy zmuszeni ciąć płace i emerytury. Kiedyś doprowadzi to do wielkiego wybuchu w społeczeństwie - powiedział Chrisochoidis. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Stilgar 19:15:47 | 2012-02-09
Lepiej dokładnie śledzić co się stanie z Grecją bo my realizujemy dokładnie ten sam scenariusz i tylko naiwniak może twierdzić że efekt będzie inny...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook