Finowie wybierają dziś prezydenta

Finowie wybierają w niedzielę swojego prezydenta. Faworytem jest proeuropejski konserwatysta Sauli Niinistoe, jednak najprawdopodobniej nie zdobędzie on ponad 50-procentowego poparcia i potrzebna będzie druga tura głosowania zaplanowana już na 5 lutego.

 

Ostatnie sondaże wskazują, że Niinistoe może liczyć na ok. 30 proc. głosów. Jego głównym rywalem najpewniej będzie kandydat Zielonych Pekka Haavisto, który cieszy się w sondażach kilkunastoprocentowym poparciem.

 

Jeśli bowiem żaden z ośmiu kandydatów nie otrzyma więcej niż 50 proc. poparcia, 5 lutego przeprowadzona zostanie druga tura, w której zmierzą się dwaj kandydaci o najwyższym poparciu.

 

Kampanię wyborczą w Finlandii zdominowały kwestie, na które prezydent bezpośrednio nie może wpływać. Dyskutowano o kryzysie strefy euro, budzącej kontrowersje reformie samorządowej kraju (ma pozwolić na zmniejszenie wydatków), czy imigracji. Stawką tych wyborów prezydenckich jest również zdobycie poparcia przed jesiennymi wyborami samorządowymi.

 

Do głosowania uprawnionych jest 4,4 mln Finów w tym liczącym 5,4 mln mieszkańców kraju. Ponad 1,3 mln głosowało już wcześniej (ordynacja na to pozwala), co może sugerować dużą frekwencję wyborczą w niedzielnym głosowaniu.

 

Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 19. Pierwszych wyników należy spodziewać się jeszcze w niedzielę wieczorem.

 

Prezydent w Finlandii pełni głównie funkcje reprezentacyjne; posiada jednak pewne kompetencje w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obronności; jest zwierzchnikiem sił zbrojnych.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?