Grecja: Postęp w rozmowach rządu z bankami

W rozmowach przedstawicieli sektora bankowego z rządem w Atenach na temat częściowego oddłużenia Grecji nastąpił postęp i będą one kontynuowane w piątek - podał w czwartek Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF), który prowadzi negocjacje w imieniu banków.

 

Dyrektor generalny IIF oraz Jean Lemierre reprezentujący francuską grupę bankową BNP Paribas "odbyli w Atenach owocne rozmowy z premierem Lukasem Papademosem i ministrem finansów Ewangelosem Wenizelosem" - głosi komunikat IIF wydany w Waszyngtonie.

 

Wcześniej Papademos oświadczył, że dyskusje między greckim rządem a wierzycielami "przebiegły w bardzo pozytywnej atmosferze".

 

- Nadszedł decydujący moment ostatecznej bitwy - powiedział Wenizelos w greckim parlamencie.

 

Greckie władze od środy zapowiadają, że są szanse na znalezienia porozumienia z bankami do końca tygodnia. W czwartek źródła rządowe wyraziły w tej sprawie "ostrożny optymizm".

 

Chodzi o ustalenie z warunków, na jakich banki mają zmniejszyć kwotę swych opiewających na 350 mld euro wierzytelności wobec Grecji o 100 mld euro. UE i MFW ostrzegły, że bez porozumienia o dobrowolnym udziale sektora prywatnego (Private Sector Involvement - PSI) w redukcji greckiego długu, długu tego nie da się ustabilizować i obie instytucje nie udzielą dalszej pomocy.

 

W ramach drugiego pakietu oprócz redukcji długu o straty pożyczkodawców Grecja ma otrzymać 130 mld euro od eurolandu i MFW, z czego 30 mld to gwarancje dla inwestorów, zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o połowę niższej wartości. W zamian kraj zobowiązał się do przyjęcia daleko idących oszczędności.

 

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego są od wtorku w Atenach, by skontrolować realizację warunków otrzymania przez Grecję nowego pakietu pomocowego. Jest on niezbędny dla sfinansowania wykupu greckich obligacji wartości ok. 14,4 mld euro, których wymagalność wypada 20 marca.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook