9 stycznia spotkanie Sarkozy'ego z Merkel

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy spotka się 9 stycznia w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, aby omówić przygotowania do kolejnego szczytu Unii Europejskiej 30 stycznia w Brukseli - poinformował w poniedziałek Pałac Elizejski.

 

Spotkania francusko-niemieckie na najwyższym szczeblu przed szczytami UE stały się już tradycją od początku kryzysu strefy euro.

 

Do kolejnych rozmów dojdzie w momencie, gdy zarówno Francji jak i Niemcom grozi utrata najwyższej wiarygodności kredytowej AAA. 5 grudnia Standard&Poor's, jedna z trzech największych agencji ratingowych, poinformowała o umieszczeniu wiarygodności 15 krajów strefy euro na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym. W tej grupie znalazło się m.in. sześć państw o najwyższej możliwej nocie AAA: Austria, Finlandia, Francja, Holandia, Luksemburg i Niemcy.

 

Oficjalnie styczniowy szczyt UE będzie poświęcony zatrudnieniu, ale spotkanie zapewne zdominuje kwestia kryzysu w strefie euro. Dla przywódców unijnych nadal najważniejszą sprawą pozostaje znalezienie takiej odpowiedzi na kryzys zadłużenia w eurolandzie, która przekonałaby wciąż sceptyczne rynki finansowe.

 

Na ostatnim szczycie w Brukseli, który odbył się 8 i 9 grudnia, uzgodniono podpisanie nowej umowy fiskalnej, która ma wzmocnić dyscyplinę finansów publicznych państw strefy euro. Postanowienia te nie mogą być wprowadzone przez zmianę traktatu UE z powodu sprzeciwu Wielkiej Brytanii i dlatego mają być przyjęte w formie umowy międzyrządowej.

 

Umowę mają podpisać państwa eurostrefy i chętne kraje spoza niej, między innymi Polska. Dokument ma być zawarty przez zainteresowanych do marca.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~moyhfli 18:21:59 | 2012-01-02
Tuska nie zaproszą?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?