Ekstradycja Noriegi: b. dyktator opuścił Francję

Były panamski dyktator Manuel Noriega, który ma zostać wydalony z powrotem do kraju, opuścił Francję - podała agencja AFP. Samolot z Noriegą wystartował w niedzielę rano z lotniska Orly w Paryżu. W listopadzie francuski sąd zgodził się na jego ekstradycję.

 

Samolot hiszpańskich linii lotniczych Iberia ma lecieć z Paryża do  Madrytu. Następnie na godz. 12.40 przewidziano lot ze stolicy Hiszpanii do Panamy, gdzie na 77-letniego Noriegę czeka więzienie.

Jak poinformował minister spraw zagranicznych Panamy Roberto Henriquez, Noriega ma przybyć do kraju ok. godz. 17.30 czasu lokalnego (23.30 czasu polskiego).

Były dyktator, który rządził Panamą w latach 1983-1989, ścigany jest przez tamtejsze władze za powiązania ze zniknięciami i zabójstwami opozycjonistów w latach 1968-1989.

Od lat 70. XX wieku Noriega był dowódcą panamskich sił zbrojnych. Na czele państwa stanął w wyniku zamachu stanu w 1981 roku. Współpracował z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą, a jednocześnie prowadził handel z latynoamerykańskimi baronami narkotykowymi. Został obalony w wyniku amerykańskiej interwencji zbrojnej w 1989 roku.

Noriega ponad 20 ostatnich lat spędził za kratkami: najpierw w USA, a potem we Francji. Deportowany z USA do Francji w kwietniu 2010 roku, został wkrótce potem skazany przez sąd w Paryżu na 7 lat więzienia za pranie pieniędzy karteli narkotykowych we francuskich bankach.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook