Manifestacje w rocznicę studenckiego powstania

W Atenach i innych greckich miastach odbywają się w czwartek manifestacje w rocznicę powstania studenckiego z 1973 r. W tym roku stały się okazją do wyrażenia sprzeciwu wobec posunięć oszczędnościowych rządu. Pod parlamentem doszło do starć.

 

Na ulicach greckiej stolicy porządku strzeże ok. 7 tysięcy funkcjonariuszy. W obawie przed zamieszkami zablokowane zostały ulice w centrum Aten oraz większa część placu przed parlamentem.

 

Właśnie pod budynkiem parlamentu doszło po południu do starć między policją a grupą zamaskowanej młodzieży, która odłączyła się od ok. 7-tysięcznego pochodu i zaczęła rzucać w funkcjonariuszy bombami zapalającymi. Ci odpowiedzieli gazem łzawiącym i granatami ogłuszającymi, co sprawiło, że demonstracja na jakiś czas została wstrzymana. Nie ma doniesień o rannych.

 

Marsze liczące kilkuset uczestników, głównie o pokojowym przebiegu, odbyły się także w innych miastach. W trzecim co do wielkości mieście Grecji, portowym Patras na zachodzie kraju grupa zamaskowanych ludzi próbowała zniszczyć fasadę banku, ale szybko interweniowała policja.

 

Czwartkowe protesty to pierwszy poważny sprawdzian dla nowego rządu koalicyjnego ekonomisty Lukasa Papademosa - zauważa agencja AP. Zaprzysiężony w ubiegłym tygodniu nowy gabinet w środę uzyskał wotum zaufania w parlamencie.

 

17 listopada 1973 roku rządząca Grecją junta krwawo stłumiła rewoltę studencką przeciwko wojskowym. Rok później junta upadła. W greckiej świadomości narodowej dzień ten uchodzi za moment kulminacyjny powstania Greków przeciwko dyktaturze tzw. czarnych pułkowników w latach 1967-1974.

 

W rocznicę tamtych wydarzeń co roku organizowane są demonstracje wykorzystywane do wyrażania sprzeciwu w aktualnych sprawach. Podczas tych protestów zazwyczaj dochodziło do walk z policją. Uczestnicy tegorocznych manifestacji protestują przeciwko działaniom oszczędnościowym rządu Grecji. 

Wspomóż Nas
Tagi: grecja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook