Obama zapyta Chiny i Rosję w sprawie Iranu

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział w niedzielę konsultacje z Chinami i Rosją w celu zdobycia pewności, że Iran nie produkuje broni w ramach programu nuklearnego.

 

- Będziemy się konsultować z nimi w nadchodzących tygodniach, żeby zobaczyć, jakie inne możliwości są dla nas dostępne - powiedział prezydent Obama na konferencji prasowej po dorocznym spotkaniu na szczycie państw regionu Azji i Pacyfiku (APEC), którego był gospodarzem w Honolulu na Hawajach.

 

Obama spotkał się tu z przywódcami zarówno Chin, jak i Rosji.

 

Prezydent USA wyraził przekonanie, że Rosja i Chiny rozumieją zagrożenie, jakie może stanowić uzbrojony w atom Iran.

 

Obama nie powiedział wyraźnie, czy rozważa operację militarną, jeśli Teheran będzie uparcie dążył do zdobycia broni nuklearnej. Niemniej dodał: Nie usuwamy ze stołu żadnej opcji. Iran z bronią nuklearną byłby zagrożeniem nie tylko dla regionu, lecz również dla USA".

 

We wtorek do mediów przeciekł najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na temat programu nuklearnego Iranu. Z raportu wynika, że Iran pracował nad bombą atomową przynajmniej do ubiegłego roku, a niektóre z tych prac mogą być kontynuowane.

 

Na spotkaniach z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao Obama próbował zyskać poparcie dla wywarcia dalszej presji na reżim irański, lecz, jak pisze Associated Press, raczej nie widać, by któreś z tych państw było gotowe porzucić sprzeciw wobec dodatkowych sankcji wobec Iranu.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook